Uprawiasz te konopie? Nie dostaniesz już płatności
Uprawa konopi odmiany Finola nie kwalifikuje się już do płatności bezpośrednich, a także do płatności obszarowych w ramach PROW.
O co dokładnie chodzi? Otóż okazuje się, że przeprowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontrole zawartości tetrahydrokanabinolu (THC) w uprawach konopi włóknistych wykazały, że w przypadku konopi odmiany Finola, uprawianych w Polsce w latach 2019-2020, średnia zawartość THC przekroczyła dopuszczalną w Unii Europejskiej wartość wynoszącą 0,2%.
ZOBACZ TEŻ - BEZ DOWODU OSOBISTEGO NIE KUPISZ NAWOZU. DLACZEGO?
Co z tego wynika? Przepisy stanowią, że jeśli drugi rok z rzędu średnia wyników dla wszystkich prób danej odmiany przekracza zawartość THC na poziomie 0,2%, państwo członkowskie zobowiązane jest do powiadomienia o tym Komisji Europejskiej i ustanawiany jest zakaz wprowadzania do obrotu tej odmiany. Tym samym nie kwalifikuje się już ona do płatności bezpośrednich w danym państwie członkowskim.
Stosowne powiadomienie zostało wysłane przez MRiRW do Komisji Europejskiej 13 stycznia 2021 roku.
Oznacza to, że w Polsce od roku 2021:
- uprawa konopi odmiany Finola nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich, a także do płatności obszarowych w ramach PROW,
- w zakresie przepisów nasiennych sytuacja odmiany konopi Finola nie uległa zmianie. Obecnie nie ma podstawy do rozpoczęcia prac nad wprowadzeniem ewentualnego zakazu obrotu materiałem siewnym odmiany konopi Finola.