Kiedy można używać drona do oprysków? Co mówią przepisy?

Bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony, to coraz częstszy widok nad polskimi polami. Najprostsze modele mogą służyć, po prostu, do lustracji poszczególnych poletek, te największe z kolei potrafią już jednak wykonywać zaawansowane prace - i de facto zastępować tradycyjne siewniki czy opryskiwacze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dron do oprysków. Kto może to robić? PIORiN przypomina
Trzeba jednak pamiętać o obowiązujących przepisach.
Jak zaznacza PIORiN, drony to nie zabawki - wykorzystywanie ich do zabiegów ochrony roślin jest regulowane - należą one do grupy sprzętu agrolotniczego na podstawie prawa Unii Europejskiej oraz przepisów krajowych, dotyczących środków ochrony roślin.
W dużym skrócie: każdy rolnik, który chce używać drona do oprysków, musi przejść przez konkretne procedury i uzyskać niezbędne zgody - w kontekście stosowania środków ochrony roślin z powietrza.
Kluczowe jest to, by zaplanować zabieg i ująć go w specjalnym planie zabiegów.
Zgodnie z prawem plan musi zostać zatwierdzony przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa właściwego dla miejsca, gdzie chemy wykonać oprysk. To on daje zielone światło.
Dodatkowo, sprzęt, którego używamy (czyli dron z systemem opryskowym), musi być przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin, sprawny technicznie i regularnie kalibrowany.
Jak wylicza PIORiN, kalibracji dokonuje się samodzielnie, a sprawność techniczna jest sprawdzana co 5 lat. Pierwsze badanie nowego sprzętu trzeba przeprowadzić nie później niż 5 lat od jego zakupu.
Dron w opryskach. Kiedy można to robić? Tylko w wyjątkowych sytuacjach!
Uwaga! W polskim prawie stosowanie dronów do oprysków jest traktowane jako "agrolotnicze stosowanie środków ochrony roślin" i jest dopuszczalne jedynie w drodze odstępstwa od ogólnych zasad. Można to robić tylko w dwóch konkretnych przypadkach.
- Gdy nie da się inaczej. W skrócie: możliwe jest to wtedy, jeśli wykonanie zabiegu przy użyciu tradycyjnego sprzętu naziemnego (np. ciągnika z opryskiwaczem) jest niemożliwe.
- Gdy dron jest bezpieczniejszy. Dotyczy to sytuacji, kiedy użycie drona stwarza mniejsze zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska niż oprysk z ziemi.
Trzeba przy tym także pamiętać o terminach! Plan zabiegów trzeba bowiem przekazać inspektorowi nie później niż na 40 dni przed planowanym rozpoczęciem oprysków. Następnie, na 7 dni przed samym zabiegiem, trzeba ponownie poinformować wojewódzkiego inspektora o zamiarze jego przeprowadzenia.
Opryski dronem. Kiedy nie można tego robić?
Istnieje szereg środków i sytuacji, w których użycie drona do oprysków jest absolutnie zabronione.
Nie wolno stosować dronów do aplikacji herbicydów (środków chwastobójczych), desykantów (środków do wysuszania roślin) oraz środków ochrony roślin, które są sklasyfikowane jako bardzo toksyczne. Dotyczy to m.in. substancji ostrej toksyczności (kategorie 1, 2 i 3), rakotwórczych (kategorie 1A i 1B), mutagennych (kategorie 1A i 1B), szkodliwych dla rozrodczości (kategorie 1A i 1B) oraz toksycznych dla narządów docelowych po jednorazowym lub powtarzanym narażeniu (kategoria 1)
To nie koniec. Niedozwolona jest także aplikacja środków ochrony roślin dronem bez dodania substancji obciążającej. Ponadto można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Bezwzględnie należy przestrzegać warunków określonych w etykiecie środka – nie wolno stosować go na rośliny lub agrofagi niewyszczególnione w etykiecie, w sposób inny niż wskazany, ani przekraczać dopuszczonych dawek czy liczby zabiegów.
Trzeba też pamiętać, że wykonanie oprysku bez zatwierdzonego planu zabiegów lub bez powiadomienia inspektora na 7 dni przed zabiegiem jest niezgodne z prawem.
I w końcu kwestie techniczne. Jak przypomina PIORiN, użycie drona, który nie jest technicznie sprawny lub nie został prawidłowo skalibrowany, jest zabronione.
W definicje środka ochrony roślin w Polsce nie wpisują się makroorganizmy. Makroorganizmy nie podlegają rejestracji jako środki ochrony roślin i mogą być aplikowane na uprawy przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych.
SZCZEGÓŁY ODNOŚNIE UŻYWANIA DRONÓW W ROLNICTWIE ZNALEŹĆ MOŻNA W BEZPOŚREDNIEJ INFORMACJI PIORIN