Kampania cukrownicza 2016/2017. Zbiory buraków wyższe niż w zeszłym roku
Kampania cukrownicza przebiega bez zakłóceń w korzystnych warunkach pogodowych.
Tak wynika z najnowszego raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
- Słoneczna pogoda i mała ilość opadów w pierwszej części zbiorów sprzyjała dużej zawartości cukru w korzeniach, ale opady deszczu w końcu października i na początku listopada polaryzację cukru obniżą - informuje Piotr Szajner z IERiGŻ.
Specjaliści z Instytutu przewidują, że zbiory buraków cukrowych zostaną zakończone w trzeciej dekadzie listopada. W ich ocenie średnie plony wyniosą około 65 t/ha, a technologiczny plon cukru może wynieść mniej więcej 10 t/ha. - Jeżeli w trakcie kampanii utrzymają się korzystne warunki pogodowe, to produkcja cukru w Polsce może wynieść 2000-2100 tys. ton, wobec 1465 tys. ton w poprzednim sezonie - czytamy w raporcie IERiGŻ.
Według danych GUS, we wrześniu 2016 r. produkcja cukru wyniosła 273 tys. ton, wobec 10,5 tys. ton w analogicznym okresie zeszłego roku.
- Powodem tego było wcześniejsze rozpoczęcie kampanii ze względu na przewidywane duże zbiory buraków cukrowych. Produkcja będzie znacznie większa od kwoty produkcyjnej (1405,6 tys. ton) i krajowego zapotrzebowania (1705 tys. ton) - twierdzi Piotr Szajner.
Na polskim rynku utrzymują się wysokie ceny cukru. Zdaniem specjalistów z Instytutu, decydują o tym rosnące ceny na światowym rynku. We wrześniu 2016 r. średnia cena zbytu cukru workowanego wyniosła 2,42 zł/kg (była o 0,8% wyższa niż przed miesiącem oraz o 21,6% wyższa niż przed rokiem). Natomiast średnia cena zbytu cukru paczkowanego (2,86 zł/kg) spadła o 0,7% w porównaniu do sierpnia, ale była o 32,4% wyższa niż w wrześniu 2015 r. Z kolei w handlu detalicznym utrzymała się tendencja wzrostowa, a średnia cena cukru we wrześniu tego roku wyniosła 3,12 zł/kg i była o 5,1% wyższa niż w sierpniu oraz o 30,5% wyższa niż przed rokiem.
Czytaj także: Jak zapobiegać zagęszczeniu gleby podczas zbioru buraków?