KPIR: Znaczna część ozimin będzie wymagać przesiewu
- Wygląda na to, że znaczna część ozimin i rzepaku wymagać będzie przesiewu. Z naszych obserwacji wynika, że najgorzej przezimowała pszenica, rzepak i jęczmień - informuje Ryszard Kierzek, Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.
Zarząd KPIR zwrócił się z prośbą do wojewody Mikołaj Bogdanowicza o pilne podjęcie działań wspierających gospodarstwa, dotknięte niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi w tegorocznym sezonie wegetacyjnym, i wnioskował o powołanie komisji w celu oszacowania strat.
Ryszard Kierzek zaznaczył, że warunki pogodowe, jakie wystąpiły jesienią ubiegłego roku (długotrwała susza), nie sprzyjały terminowym siewom i właściwym wschodom ozimin, a także ich wegetacji w okresie przedzimowym.
- Czynniki te spowodowały, że kondycja większości ozimin w naszym regionie nie była najlepsza. Dlatego też z niepokojem oczekiwaliśmy nadchodzącej zimy. Wietrzna pogoda wraz ze styczniowymi mrozami, przy braku okrywy śnieżnej niejako potwierdziły nasze obawy. Wygląda na to, że znaczna część ozimin i rzepaku wymagać będzie przesiewu. Z naszych obserwacji wynika, że najgorzej przezimowała pszenica, rzepak i jęczmień -powiadomił szef KPIR
Rośliny tego gatunku mają nienaturalny „rudy” kolor. Zarówno liście, jak i korzenie nie dają oznak wiosennej wegetacji. Taki stan utrzymuje się już od ponad tygodnia przy temperaturach sprzyjających wznowieniu wegetacji, wynoszących w dzień 6-10 stopni Celsjusza.