Jesienne siewy zbóż
Jak wynika z praktyki lat ubiegłych, zboża ozime coraz częściej uprawiane są po roślinach późno schodzących z pól, najczęściej po kukurydzy, późnych ziemniakach i burakach. Późno zasiewane zboża to najczęściej pszenica, rzadziej pszenżyto, a ich plony są zdecydowanie niższe.
Pewnym rozwiązaniem na rozłożenie w czasie prac w gospodarstwie może być uprawa zbóż jarych, jako tzw. przewódek . Wysiewa się je w późnym terminie jesiennym, nawet na przełomie listopada i grudnia, zwiększając normę wysiewu 10-15%. Dodatkową zaletą jest lepsze wykorzystanie zapasów wody zimowej i wczesnowiosennej. Rośliny, wschodząc w ekstremalnych warunkach, osiągają przed zimą moment wczesnego szpilkowania. Wegetacja przewódek rozpoczyna się wczesną wiosną, szybko się rozkrzewiają, boczne źdźbła są bardziej wyrównane i dorodniejsze, w rezultacie osiągają (w porównaniu do siewów wiosennych tych samych odmian) plony, średnio do kilkunastu procent wyższe, niekiedy kilkadziesiąt, będące wynikiem większej liczby kłosów i MTZ.
Ryzyko jednak istnieje! W przypadku niekorzystnego przebiegu zimy: bardzo niskich temperatur przy niskiej okrywie śnieżnej możliwe jest wymarznięcie plantacji.
Rolnicy, decydując się na zasiew zbóż jarych w późnojesiennym terminie powinni liczyć się z ekonomicznym ryzykiem, ale takie działanie może się także przyczynić do zwiększenia poziomu plonowania, co niesie za sobą wzrost efektywności gospodarstwa.
Do siewów alternatywnych nadają się min. przetestowane, nowe odmiany zbóż jarych. Do tej technologii najbardziej nadają się: pszenżyto jare i pszenica jara, lecz tylko niektóre odmiany z Krajowego Rejestru oraz należące także do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA).
Zalecane do siewu późnojesiennego odmiany pszenżyta jarego: Andrus, Bienvenu, Dublet, Kargo, Legato, Matejko, Mieszko, Migo, Milewo, Milkaro, Nagano. Z pszenic jarych jako przewódki można uprawiać odmiany: Banti, Bombona, Cytra, Ethos, Griwa, Koksa, Melissos, Monsun, Nawra, Olivart, Ostka Smolicka, Parabola, Tajfun, Tybałt, Thasos, Waluta, Żura.
Inne gatunki zbóż "przewódkowych" to min zarejestrowane w Polsce żyto jare Bojko. Gatunkiem najbardziej zawodnym w tej technologii to uprawa jęczmion jarych.