Jęczmień ozimy - które odmiany najlepiej plonowały?
Są już wstępne wyniki plonowania poszczególnych odmian jęczmienia ozimego. Przedstawił je Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
Specjaliści z COBORU plonowanie jęczmienia ozimego badali na dwóch poziomach agrotechniki: agrotechnika przeciętna - a1 i wysoki poziom agrotechniki - a2. Pod pojęciem ostatniego z nich kryją się: zwiększone nawożenie azotowe, dolistne preparaty wieloskładnikowe oraz ochrona przed wyleganiem i chorobami. Plon wzorca dla poziomu a1 wynosi 76,7 dt z ha, z kolei dla a2 - 87,7 dt z ha. Wzorcem były następujące odmiany: KWS Kosmos, SU Melania i Titus.
Wyniki badań pokazują, że ten rok nie był najlepszy dla jęczmienia ozimego. Duży wpływ na tę sytuację miały m.in. mrozy bez okrywy śnieżnej i towarzyszące im wiatry, które uszkodziły rośliny na początku roku, a także okresowe niedobory wody. Tylko kilka jego odmian osiągnęło plon powyżej wzorca - zarówno przy przeciętnej agrotechnice, jak i wysokiej. Najlepiej plonującą odmianą, podobnie jak w latach ubiegłych, okazał się KWS Kosmos.