Jęczmień jary - 12 nowych odmian
W tym roku do Krajowego Rejestru trafiło 12 nowych odmian jęczmienia jarego - 4 browarnego i 8 pastewnego. Sprawdź, jakie.
W połowie stycznia odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych pod przewodnictwem pod przewodnictwem prof. Marka Korbasa (IOR-PIB w Poznaniu) poświęcone odmianom zbóż jarych. Z uwagi na pandemię, posiedzenie miało charakter wideokonferencji. Zostało ono poprzedzone medialnym spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian zbóż, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian zbóż jarych, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję. Po posiedzeniu zdecydowano o wpisaniu do KR 12 nowych odmian jęczmienia jarego - 4 browarnego i 8 pastewnego. Oto one:
-
Avus - odmiana typu browarnego; zgłaszający: IGP Polska sp. z o.o. sp. k.
-
Burbon - odmiana typu pastewnego; zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR
-
KWS Jessie - odmiana typu browarnego; zgłaszający: KWS Lochow Polska sp. z o.o.
-
Laser - odmiana typu pastewnego; zgłaszający: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.
-
Loxton - odmiana typu pastewnego; zgłaszający: DANKO Hodowla Roślin sp. z o.o.
-
Poemat - odmiana typu pastewnego; zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR
-
Rekrut - odmiana typu pastewnego; zgłaszający: "Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR"
-
RGT Kepler - odmiana typu browarnego; zgłaszający: RAGT Semences Polska sp. z o.o.
-
Schiwago - odmiana typu browarnego; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
-
Skytha - odmiana typu pastewnego; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
-
Trofeum - odmiana typu pastewnego; zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR
-
Wirtuoz - dmiana typu pastewnego; zgłaszający: Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o.
W tym miejscu warto przypomnieć o tym, dlaczego warto stosować kwalifikowany materiał siewny zbóż:
Marek Luty, HR Strzelce
Kwalifikowany materiał siewny to nie jest zwykłe ziarno. Ono musi spełnić określone wymagania, ponieważ jest to chyba najważniejszy środek produkcji, który rolnik wkłada do ziemi. Trzeba pamiętać o tym, że kwalifikowany materiał siewny to jest nośnik postępu biologicznego, a o tym wszyscy nie do końca pamiętamy - my, tak naprawdę, nie kupujemy nasion odpowiedniego gatunku, tylko kupujemy odpowiednią odmianę, a z tym wiąże się wiele rzeczy, m.in.: cechy odmianowe, potencjał plonowania, wrażliwość na patogeny czy też wymagania glebowe. W związku z tym, jeśli rolnicy chcą korzystać z nowych, coraz to lepszych odmian, to jedynym sposobem dotarcia do nich i wykorzystania we własnym gospodarstwie jest zakup kwalifikowanego materiału siewnego.
To, co zainwestujemy w ten materiał, zwróci się - w plonie, w jakości tego plonu i opłacalności produkcji. Kwalifikowany materiał siewny ma taką przewagę nad nasionami kupowanymi w ramach wymiany sąsiedzkiej czy na rynku albo na portalach aukcyjnych bądź internetowych, że mamy gwarancję znajomości odmiany - czyli siejemy dokładnie to, co chcielibyśmy mieć na swoim polu, mamy też gwarancję czystości - jeśli siejemy pszenicę, to mamy gwarancję, że w tym worku jest pszenica, a nie mieszanka gatunkowa, a jeszcze do tego chwasty, które są trudne do zwalczenia. Zastosowanie materiału kwalifikowane znacznie bardziej opłaca się niż zasianie ziarna z własnej reprodukcji. Po pierwsze siejemy go mniej, bo znamy dokładnie parametry siewne, a poza tym plon uzyskiwany przez nasiona kwalifikowane zawsze jest wyższy (...). Do tego dochodzą jeszcze bonusy w postaci dopłat do materiału siewnego.
AKTULANE CENY JĘCZMIENIA W SKUPACH. KLIK
- Tagi:
- odmiany
- KR
- nowości
- jęczmień jary
- zboża