Jakie mieszanki wybierać do wiosennego podsiewu?
- Wzrost plonu dzięki odpowiednio wykonanemu podsiewowi powinien wynieść w sprzyjających warunkach w granicach 15-25%. Wielkość ta jest zależna też od tego, co wydadzą rośliny, które są już w starej darni - mówi Witold Kałuża z firmy APV Polska produkującej specjalistyczne siewniki do podsiewu.
- Głównie chodzi o to, żeby nowe trawy mogły konkurować ze starą darnią. Tylko te rośliny, które będą bardzo szybko rosły i są w stanie konkurować ze starymi roślinami i zdążą wydać odpowiednią ilość masy, pozwalając tym samym zebrać odpowiedni plon - dodaje specjalista.
- Do takich roślin należą przede wszystkim życice: trwała i wielokwiatowa oraz kostrzewa łąkowa i kupkówka pospolita. Takie gatunki traw należy wysiać w ilości 15-20 kg/ha
- uzupełnia Agnieszka Kidacka dyrektor ds. Hodowli Roślin w Małopolskiej Hodowli Roślin. . Wiosenny podsiew wykonać należy wczesną wiosną, tak aby wykorzystać zmagazynowaną w glebie przez zimę wilgoć.
- Należy to zrobić jeszcze przed lub na samym początku ruszania wegetacji, czyli najlepiej w marcu albo ewentualnie na początku kwietnia - mówi Kidacka.
- Firmy nasienne oferują coraz wydajniejsze odmiany traw czy motylkowatych. Inwestują w hodowlę roślin w tym sektorze, bo widzą bezpośrednie przełożenie efektów nasiennictwa w surowiec, jakim jest mleko. Aż 80% ich klientów to właśnie producenci mleka
- mówił prof. Piotr Goliński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podczas jednej z konferencji zorganizowanych przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, zaznaczając, że to właśnie trawy są najtańszą paszą objętościową.
- Ważne jest, by nasze użytki zielone wreszcie uproduktywnić. Mimo tego że są, to cały czas nie są do końca w pełni wykorzystane - komentował prof. Piotr Goliński.
Dobre mieszanki, poprawny wysiew
- Mamy na dziś technikę podsiewową opartą o nowoczesne siewniki darniowe różnego typu. Jest to możliwe głównie poprzez usługi rolnicze czy też poprzez zorganizowanie zakupu takiej maszyny w granie grupy producenckiej czy zespołu rolników - mówi prof. Piotr Goliński.
Aby uzyskać dobry efekt, trzeba wybrać nie tylko dobrą mieszankę traw, ale również, a może przede wszystkim, odpowiednio wysiać je na użytku zielonym. Specjalistyczne siewniki są produkowane przez szereg firm, a wśród nich prym wiodą maszyny APV rodem z Austrii i Güttler - z Niemiec. Tego typu urządzenia składają się z przede wszystkim z: włóki, brony, siewnika pneumatycznego oraz wału.