Jak zwalczyć skrzyp?
Problemy ze skrzypem - jak im zaradzić? Kiedy zacząć działać?
Skrzyp jest trudny do zwalczania poprzez niewielką powierzchnię chłonięcia preparatów (pokrój choinki) oraz znaczne wysycenie krzemionką (spływ cieczy roboczej).
Obecność skrzypa w paszy, nawet w postaci siana, może być niebezpieczna dla zwierząt, zwłaszcza młodych. Podstawowym zaleceniem walki z tym uciążliwym chwastem jest stosowanie dysz drobnokroplistych. Rośliny koniecznie muszą być suche. Zabieg najlepiej wykonać wiosną, gdy skrzyp jest młody i jego pędy jeszcze nie są w pełni wysycone krzemionką.
Jak podaje Instytut Ochrony Roślin do zwalczania skrzypu na użytkach zielonych oficjalnie jest dopuszczony preparat Starane 250 EC. Zalecana dawka to 0,8-1,2 l/ha. Przy bardzo silnym zachwaszczeniu dopuszczalna jest dawka 1,5 l/ha. Dawki wyższe mogą powodować uszkodzenie traw, a przynajmniej niektórych gatunków wchodzących w skład mieszanki. Oprócz stosowania samego Starane 250 EC można użyć mieszanin herbicydowych: Starane 250 EC + Chwastox Ekstra 300 SL w dawce 0,6-1,0 + 1,5 l/ha; Starane 250 EC + Aminopielik D 450 SL w dawce 0,6-1,0 + 2,0 l/ha. Mieszaniny to tańszy wariant niż sam Starane 250 EC. Szukając tańszych rozwiązań można zastosować jego generyk – Tomigan 250 EC. w zwalczaniu skrzypu skuteczne są także preparaty zawierające trichlopyr, np. Fernando 225 EC, zalecany w dawce 4,0 l/ha; Rancho 242 EC w dawce 2,0 l/ha.
Zabiegi najkorzystniej jest wykonać wiosną po ruszeniu wegetacji, gdy skrzyp osiągnie wysokość 10-15 cm. Skrzyp najlepiej rozwija się w środowisku kwaśnym, co nie oznacza, że na glebach zasadowych nie rośnie. Wapnowanie jednak jest jednym z czynników ograniczających jego bujny wzrost. Należy więc działać kompleksowo wapnując glebę oraz kilkakrotnie wykonując zabiegi chemiczne.