Jak zapobiegać zagęszczeniu gleby podczas zbioru buraków?
O rozwiązaniach mających zapobiegać zagęszczeniu gleby w czasie zbioru buraków mówiono podczas seminarium zorganizowanego prze Międzynarodowy Instytut Rozwoju Buraka Cukrowego (IIRB).
Spotkanie, jak informuje Rolnicze Centrum Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ odbyło się dzień po Beet Europe w miejscowości Estrées-Saint-Denis, leżącej blisko 80 km na północ od Paryża. Wzięło w nim udział około 140 osób. W trakcie seminarium można było zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi - między innymi - regeneracji zagęszczonej gleby, powstałej na skutek ekstremalnych warunków klimatycznych (susza, nadmierne opady), biologicznej aktywności (m.in. dżdżownic) zależnej od rodzaju uprawy gleby. Specjaliści zwracali uwagę na to, że struktura gleby regeneruje się tym szybciej, im intensywniejsza jest uprawa gleby, dotyczy to jednak tylko jej górnej warstwy (do 35 cm), ponieważ na podglebie zazwyczaj uprawa gleby nie ma wpływu.
Podczas na seminarium przedstawiono także narzędzia pomocnicze w celu oszacowania stanu gleby i jej ochrony w poszczególnych krajach. Jednym z nich jest Terranimo® - symulacyjny model do oceny ryzyka zagęszczenia gleby przy zastosowaniu rolniczych pojazdów. Został on opracowany przez naukowców z Szwajcarii i Danii. Fachowcy wspomnieli o tym, że dla jednorazowej i szybkiej oceny ryzyka zagęszczenia w warunkach standardowych dostępny jest natomiast Terranimo® light. W celu kompleksowej analizy ryzyka zagęszczenia gleby w specyficznych warunkach należy z kolei korzystać z wersji Terranimo® expert. Warto przy tym dodać, że w Wielkiej Brytanii tworzony jest model do prognozowania oceny zdolności przejazdu na gruntach ornych. - Celem jest mapa, która wskazuje, gdzie jest możliwy zbiór buraków w warunkach przyjaznych - chroniących strukturę gleby lub nie - wyjaśnia LIZ. W Niemczech natomiast został opracowany przez Towarzystwo ds. konserwującej uprawy gleby (GKB e.V.) i Thünen-Instytut ds. Agrotechnologii przewodnik do oceny struktury gleby. Powinien on na podstawie aktualnego stanu struktury pomóc w otrzymaniu właściwych zaleceń służących do wykonania chroniącej glebę uprawy, a także przejazdów. Przewodnik jest dostępny w 5 językach. Poza tym dostępna jest bezpłatna aplikacja w sklepie Play lub App Store pod adresem „Feldgefügeansprache“.
Po części wykłądowej spotkania przedstawiciele producentów kombajnów buraczanych - Franquet, Gilles, Grimme, Holmer, Ropa i Vervaet - oraz producenta opon Michelin przedstawili swoje indywidualne rozwiązania, mające zapobiegać zagęszczeniu gleby w czasie zbioru. Można podsumować je następująco:
-
szerokie opony z możliwie niskim ciśnieniem powietrza,
-
mechanizm gąsienicowy,
-
wyrównanie nachylenia kombajnu w celu optymalnego rozłożenia ciężaru na wszystkie opony
-
lekka konstrukcja,
-
mniejsze pojemności zbiornika,
-
bezpośredni przeładunek buraków na pojazdy transportowe.
Czytaj także: Najwyższy czas na okrywanie pryzm buraczanych