Jak zadbać o kondycję ozimin w warunkach stresowych?
Jak zadbać o oziminy wczesną wiosną? Jaki biostymulator zastosować i dlaczego?
Na te pytania odpowiadają eskperci ze strafy agro.
Marcin Króliczak, przedstawiciel firmy UPL
Niestabilne warunki pogodowe, jakie często panują zimą, a zwłaszcza przeplatające się okresy niskich temperatur (często przy niewystarczającej pokrywie śnieżnej) i odwilży przyczyniają się do słabej kondycji upraw ozimych, którą możemy obserwować wiosną. W celu przyspieszenia regeneracji roślin po zimie tak, aby mogły one w pełni wykorzystać potencjał plonowania zalecane jest zastosowanie biostymulatorów. Warto wybrać biostymulator istniejący na naszym rynku już od ponad 20 lat, którego mechanizm działania został zbadany od wpływu na ekspresję genów w roślinie po kilkaset doświadczeń polowych. Asahi SL zawiera związki fenolowe, które wpływają pozytywnie na szereg podstawowych procesów metabolicznych w roślinie. Efektem zastosowania jest szybka regeneracja strat po zimie i wznowienie wzrostu wiosną. Rośliny rzepaku, w których zastosowano Asahi SL wczesną wiosną wytwarzają później więcej rozgałęzień i łuszczyn, co bezpośrednio przekłada się na wyższy plon.
Dorota Walczak, Agrodoradca Techniczny VitaFer
W ostatnich latach notujemy okresy z niekorzystnym przebiegiem pogody. Wiosną występowały długotrwałe okresy jednoczesnego występowania suszy i niskich temperatur. W czerwcu następowały okresy z bardzo wysoką temperaturą powietrza. Dzięki zastosowaniu nawozów biostymulujących zawierająch krzem zboża ozime będą lepiej przystosowane do takiego przebiegu pogody.
Krzem poprawia tolerancję zbóż na zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę powietrza, suszę i niekorzystne działanie promieniowania UV. Wzmacnia mechanicznie tkanki roślin, co przekłada się w zbożach na zmniejszenie skłonności do wylegania. Nawóz biostymulujący VitaFer Si o składzie: 4% N + 16% K2O + 26% SiO2 stymuluje system immunologiczny wpływając na wzrost odporności na niekorzystne oddziaływanie czynników pogodowych, chorób i szkodników. Tworząc mechaniczną barierę hamuje przedostawanie się zarodników patogenów do wnętrza rośliny. Ten „ochronny filtr” zapobiega także nadmiernemu wyparowywaniu wody z roślin. Aktywuje się proces fotosyntezy i optymalizuje pobieranie składników pokarmowych z gleby poprzez stymulację systemu korzeniowego. W zbożach ozimych wiosną wykonujemy 2 zabiegi: w fazie krzewienia i w fazie strzelania w źdźbło stosując każdorazowo dawkę 1l/ha.
Tomasz Kopiec, Territory Sales Representative, Corteva Agriscience
Wczesna wiosna to najważniejszy okres dla rzepaku ozimego oraz zbóż ozimych. O potencjale plonowania tych roślin w głównej mierze będzie decydował azot. W idealnym scenariuszu, to azot ma czekać na rośliny – nie na odwrót. Co w przypadku, jeśli oziminy nie będą mogły pobrać tego składnika np. przez suszę? Z pomocą przychodzą biostymulatory. Nowością na polskim rynku są bakterie Methylobacterium symbioticum, zawarte w produktach BlueN i UtrishaN, które w odróżnieniu od innych bakterii wiążących azot z powietrza, zasiedlają nadziemne części roślin (liście, łodygi). Bakterie wiążą co najmniej 30 kg azotu. Aplikujemy je nalistnie, wykonując oprysk. Dzięki bakteriom, możemy zaoszczędzić na drogim nawożeniu mineralnym i zapewnić roślinom stały dostęp do azotu, prosto z powietrza. Istotny jest fakt, iż azot dostarczony przez Methylobacterium symbioticum, nie podlega restrykcjom dyrektywy azotanowej i nie wlicza się do ogólnego bilansu nawożenia.
Piotr Kotowski, Timac Agro Polska
To pytanie jest niezwykle istotne dla optymalnego startu roślin i sprawnego wznowienia wegetacji. W tym zadaniu rewelacyjnie sprawdzają się nawozy biostymulujące. Zależy nam na tym aby pobudzić rośliny do intensywnego ruszenia, odbudowy masy liściowej i korzeniowej. Do tego potrzebny jest dostęp do składników pokarmowych i odpowiednia gospodarka hormonalna w roślinie. Biostymulator, który będzie w stanie wykonać te kilka różnych akcji w roślinie sprawdzi się najlepiej. Ma pobudzić wzrost korzeni, zmaksymalizować fotosyntezę i odbudować zieloną masę dostarczając jednocześnie podstawowych składników pokarmowych ponieważ w okresie zimnej wiosny pobieranie ich z gleby jest utrudnione. Masa liści wczesną wiosną jest z reguły mała doskonale więc aby działał zarówno nalistnie jak i doglebowo. Takim rozwiązaniem jest produkt IRYS z gamy DNA oraz Fertiactyle Starter czy Radical od TimacAgro. Zapewniają odżywienie, pobudzenie wzrostu i ochronę przed stresami.
Czytaj także: