Jak skutecznie zwalczyć chwasty jednoliścienne w burakach?
Chwasty jednoliścienne na plantacjach burakach cukrowego. Eksperci podpowiadają, jak skutecznie chronić przed nimi nasze uprawy.
Doradcy z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ przypominają o tym, że zazwyczaj okresie pomiędzy 2. a 3. zabiegiem powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych, stadium rozwojowe chwastów jednoliściennych jest w optymalnej fazie do wykonania skutecznego zabiegu, dotyczy to zwłaszcza: wyczyńca polnego, miotły zbożowej i innych chwastów jednorocznych.
W związku z powyższym, przy nasileniu chwastów jednoliściennych - małym do średniego, graminicyd można w jednym zabiegu połączyć z innymi planowanymi herbicydami. - W tym przypadku należy jednak zrezygnować z adiuwantów i Lontrelu. Przy wysokiej wilgotności powietrza (60-80 % jest optymalne) można dawkę graminicydu zredukować do 60-70% - radzą eksperci LIZ.
A co robić przy silnym nasilenia chwastów jednoliściennych, zwlaszcza perzu, wiechliny rocznej i chwastnicy? W tym przypadku doradcy zalecają wykonanie oddzielnego zabiegu.
Specjlaiści zwracają również uwagę na to, że perz w przypadku silnego nasilenia wymaga podwójnych dawek w przeciwieństw do pozostałych jednoliściennych. Chwastnica z kolei wschodzi falami, dlatego często jeden zabieg może nie wystarczyć. Natomiast przy podejrzeniu, że wyczyniec polny wykazuje odporność na substancje aktywne z grupy fop, należy zastosować graminicydy z grupy dim (Focus Ultra, Select 240 EC).
Należy także pamiętać o tym, że po zabiegu graminicydem herbicydy mogą być aplikowane nie wcześniej niż po dwóch dniach. - W przypadku odwrotnej kolejności odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić 5-7 dni - podkreślają doradcy LIZ.