Jak przechowywać ziarno?
Najważniejszą zasadą jest magazynowanie ziarna zdrowego, suchego, czystego i wolnego od szkodników zbożowo-mącznych.
Bakterie i pleśń w ziarnie
Ziarno jest żywym organizmem, w którym przebiegają procesy życiowe związane z przemianą materii. Najważniejszym procesem życiowym jest oddychanie. W wilgotnym ziarnie wywołuje ono rozkład substancji zapasowych, zwłaszcza skrobi, na cukry proste oraz dwutlenek węgla, wodę, przy równoczesnym wytwarzaniu energii cieplnej. Powoduje to wzrost temperatury i wilgotności ziarna. W konsekwencji dochodzi do ubytku masy oraz rozwoju drobnoustrojów, bakterii i pleśni. Wpływa to na zmianę zapachu ziarna i zmniejszenia siły kiełkowania. Ziarna takiego nie można już wykorzystać ani w przemyśle młynarskim jak i paszowym.
Trzeba zagwarantować przepływ powietrza
Do nawilżania ziarna dochodzi wtedy, gdy wilgotność względna powietrza otaczającego ziarno jest większa od równowagi, kiedy to nie następuje wymiana wilgoci lub w wyniku kondensacji pary wodnej przy ściankach silosu. Wilgotne i ciepłe powietrze opuszczające warstwę suszonego ziarna może ulec ochłodzeniu od ścianek silosu, gdy temperatura otoczenia jest niska. Powstała w ten sposób woda może dalej spływać do zboża powodując jego miejscowe nawilżenie. Aby nie dopuścić do kondensacji, należy zagwarantować swobodny wypływ powietrza z silosu.
Trzeba przewietrzać ziarno
Do nawilżenia może dojść również w czasie przechowywania ziarna, gdy ściana magazynu, najczęściej południowa, jest ogrzewana promieniami słonecznymi. W przypadku powstałej różnicy temperatur następuje powolny ruch powietrza w przestrzeniach międzyziarnowych. Powietrze cieplejsze oziębia się, co powoduje w konsekwencji oddawanie wilgoci ziarnu chłodniejszemu. Nawilżanie to występuje najczęściej od strony północnej i na dnie silosu lub magazynu płaskiego. Wczesne zauważenie tego zjawiska pozwala na zastosowanie jedynie przewietrzania ziarna.
Uniknąć zapychania urządzeń transportujących ziarno
Czyszczenie ziarna powoduje zmniejszenie jego średniej wilgotności poprzez usunięcie zielonych cząstek kłosów, łodyg i wilgotnych nasion chwastów. Likwidacja tych zanieczyszczeń, przy bardzo małych nakładach energetycznych, może zmniejszyć wilgotność masy ziarna nawet o kilka procent. Poza tym zanieczyszczenia te są niebezpieczne, ponieważ mogą być przyczyną zapychania się urządzeń transportujących czy suszących.
Poprawić wymianę ciepła i pary wodnej
Aktywna wentylacja ziarna polega na wymuszeniu przepływu powietrza przez przestrzenie międzyziarnowe w celu poprawienia warunków wymiany ciepła i pary wodnej między ziarnem i powietrzem podczas przechowywania. Schładzanie ziarna jest rezultatem odparowywania wilgoci z powierzchni każdego ziarniaka lub przepływu powietrza atmosferycznego o temperaturze niższej od temperatury ziarna. W przypadku aktywnego wietrzenia występuje niebezpieczeństwo nawilżania.