Zobacz, jak przechowuje się dymkę
- 1/4
- następne zdjęcie
Jednym ze sposobów na przechowywania cebuli dymki jest składowanie jej w skrzyniopaletach przystosowanych do pracy z ciśnieniowym systemem wentylacyjnym w układzie „skrzynka pocztowa”.
System ten powinien być zaprojektowany tak, aby zapewnić bardzo dużą wydajność wentylacji. Standardem jest 200 m3 powietrza na m3 produktu na godzinę przy ciśnieniu 200 Pa dla przechowywania w skrzyniopaletach. Mechanizm można wyposażyć w układ automatycznie sterujący jego pracą. - Dzięki temu oszczędzamy czas. Pozwala nam to także uniknąć błędów – czyli, na przykład, zbyt krótkiej wentylacji. Ponadto automatyczny układ wybiera najodpowiedniejsze momenty do wentylacji, ponieważ sterownik jest aktywny i czuwa przez całą dobę. Jeżeli jest taka potrzeba, to nawet o godz. 2.00 w nocy produkt będzie przewentylowany, a człowiek w tym czasie może spać - mówi Kamil Maniak z firmy Omnivent.
Jeśli nie posiadamy wspomnianego układu, bardzo ważne jest kontrolowanie warunków zewnętrznych podczas wentylacji zewnętrznej. Na co wówczas należy zwrócić szczególną uwagę? Fachowiec zaznacza, że najistotniejszym parametrem, który trzeba wtedy sprawdzać, jest różnica temperatury punktów rosy (temperatura, w której powietrze jest w pełni nasycone i więcej wilgoci już nie przyjmie; jeśli będziemy je nadal schładzać, to ta wilgoć w nim zawarta skropli się). - Produkt jest suszony tylko w sytuacji, gdy wentylujemy powietrzem o niższej temperaturze punktu rosy niż w produkcie - podkreśla specjalista. Tę wartość możemy oszacować sami, znając temperaturę i wilgotność względną powietrza na zewnątrz i tych samych parametrów produktu. Można do tego wykorzystać specjalny kalkulator lub skorzystać z tabeli punktów rosy. Są one dostępne na stronach internetowych niektórych firm, zajmujących się montowaniem systemów wentylacyjnych. Jak sprawdzić parametry produktu? - Systemy z automatycznym układem sterowania posiadają specjalne czujniki (mogą się one znajdować w skrzyniopaletach z produktem), z których możemy odczytać te dane. Jeśli jednak posiadamy system bez automatycznego układu sterowania, to możemy wstawić analogowe czujniki w pryzmę albo w skrzynię, albo zmierzyć to po prostu za pomocą termometru, to jednak nie będzie tak dokładne - wyjaśnia Kamil Maniak.
Czy system wentylacyjny z układem automatycznie sterującym jest znacznie droższy od tego, który go nie posiada? - To zależy od tego, co budujemy. Jeśli decydujemy się na malutki układ, to on kosztuje mniej, jeśli jednak na większy, to musimy liczyć się z większymi kosztami. To wszystko zależy od kompletacji - ile chcemy czujników, jakich, jaki sterownik zamontujemy. To wszystko jest bardzo płynne - zaznacza Kamil Maniak. - Nie ma na to prostej odpowiedzi - dodaje.
- 1/4
- następne zdjęcie