Jak odpowiednio nawozić użytki zielone?
Jak odpowiednio nawozić łąki i pastwiska tłumaczy Jolanta Klupś, główny specjalista ds. użytków zielonych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Nawożenie użytków zielonych zależy od ich składu agrochemicznego. Co 3 - 5 lat rolnicy powinni wykonywać badania najważniejszych składników decydujących o urodzajności, czyli: odczynu gleby oraz zasobności w przyswajalny fosfor, potas i magnez.
- Wysokie plony można uzyskać na użytkach zielonych na glebach o uregulowanym odczynie i co najmniej średniej zawartości makro i mikroelementów - mówi Jolanta Klupś, jak dodaje - Optymalny odczyn dla użytków zielonych na glebach mineralnych to pH 5,5-6,5 a na glebach organicznych 5,0-5,5. Jeśli chodzi o dawki nawozów mineralnych to wszystko uzależnione jest od zasobności, ale również intensywności gospodarowania. Ruń łąkowa i pastwiskowa z plonem 10 ton masy zielonej (2t siana) pobiera przeciętnie: 45-50 kg azotu, 14 kg fosforu, 45-60 kg potasu, 15-20 kg wapnia, 6-7 kg magnezu, 5 kg siarki, 15-20 g boru, 15 g miedzi, 200 g manganu, 1-1,5 g molibdenu , 80-100 g cynku oraz 450-500 g żelaza. Przy intensywnym poziomie gospodarowania na glebach mineralnych (3-4 pokosy w sezonie wegetacyjnym) nawożenie mineralne powinno zawierać 50-60 kg azotu pod pokos (180-200 kg/N/ha/rok), fosforu 40 kg P/ha/rok i potasu 100 kg K/ha rok - przy średniej zasobności w ich przyswajalne formy. Natomiast na glebach organicznych (w zależności od tempa mineralizacji substancji organicznej) zaleca się od 0 do 40-50 kg N/ha pod odrost, 50-60 kg P/ha/rok oraz 100-160 kg K/ha/rok – podaje Jolanta Klupś z Wielkopolskiego ODR-u.
Na użytki zielone oczywiście można, a wręcz należy stosować nawozy płynne.
- Gnojowicę i gnojówkę stosuje się najczęściej w ilości 25-40 m3/ha/rok. W przypadku maksymalnych dawek zaleca się dzielenie ich na dwie lub trzy części. Najlepiej stosować tego rodzaju nawożenie wiosną, w końcu marca i kwietniu, latem w końcu maja i w czerwcu (czyli po I pokosie) oraz po II pokosie (koniec lipca, sierpień). Stosowania nawozów płynnych należy unikać podczas upalnej, słonecznej i wietrznej pogody. Zmniejsza to wykorzystanie przez rośliny azotu zawartego w nawozach a jednocześnie niekorzystnie wpływa na środowisko i najbliższe otoczenie. Odory mogą być przyczyną także sąsiedzkich konfliktów – podaje Jolanta Klupś.
ZOBACZ TAKŻE: Od czego rozpocząć pielęgnację użytków zielonych?
Jeśli mamy problem z nieprawidłowym odczynem, na użytkach zielonych konieczne jest także wapnowanie.
- Należy pamiętać, że użytki zielone są jednak bardzo wrażliwe na wapnowanie i zabieg ten powinien być stosowany umiejętnie (zgodnie z wynikiem badania gleby). Jeżeli gleba ma odczyn niższy od optymalnego, należy jesienią zastosować wapno węglanowe lub węglanowo-magnezowe, np. dolomit. Im gleba bardziej organiczna, tym bardziej należy ograniczyć wapnowanie. Zbyt duże dawki lub zastosowanie nieodpowiedniego nawozu wapniowego przyspiesza rozkład materii organicznej i degradację gleb torfowych. Dawki wapna na takich glebach powinny być mniejsze i stosowane częściej, np. 0,5 – 1,0 t/ha masy wapna węglanowego lub dolomitu, co 2-3 lata (po skontrolowaniu odczynu). Tylko na glebach mineralnych dawka wapna może być wyższa, ale nie powinna przekraczać 2 ton CaO/ha, czyli 4 ton wapna węglanowego na 1 ha. W przypadku optymalnego odczynu gleby, ale przy niskiej zasobności w magnez, zaleca się 300-500 kg/ha dolomitu, który gwarantuje lepszy wzrost traw, zwiększa udział koniczyn i poprawia jakość paszy. Wapna tlenkowego na użytkach zielonych nie stosuje się! - kończy Jolanta Klupś główny specjalista ds. użytków zielonych WODR-u.
-
Nawozy, z wyłączeniem nawozów azotowych mineralnych, stałe (obornik, kompost) stosuje się od 1 marca do 30 listopada a płynne (gnojówka, gnojowica) od 1 marca do 20 listopada.
-
Nawozy azotowe mineralne mogą być stosowane w terminie od 1 marca do 30 września.
ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego na użytki zielone warto stosować podsiew?