Jak działa kombajn zbożowy
Każdego roku na polskich wsiach można zobaczyć setki kombajnów. Ogromna maszyna sprawia, że pszenica, owies bądź żyto są nie tylko zbierane, ale i wstępnie przetwarzane, dzięki czemu rolnicy mają mniej pracy. Jak działa kombajn zbożowy?
Maszyna jednoetapowa
Kombajn zbożowy jest wykorzystywany do zbierania zbóż z pól uprawnych. Gabaryty maszyny są ogromne, a jego długość sięga nawet kilkunastu metrów. Jest to pojazd o działaniu jednoetapowym, gdyż wykonuje czynności, które wcześniej wykonywano przy użyciu kilku narzędzi. Kombajn jednocześnie kosi i młockuje zboże, co sprawia, że czas potrzebny na dokonanie zbiorów jest o wiele krótszy. W bardzo dużych gospodarstwach posiadanie kombajnu jest niemalże koniecznością, gdyż inwestycja w maszynę pozwala w pełni wykorzystać potencjał posiadanych ziem rolnych.
Jaka jest budowa kombajnu?
W kombajnie połączonych jest wiele zespołów mechanicznych, które działając wspólnie, umożliwiają oddzielenie zboża od kłosów. Jeżeli któryś z elementów ulegnie awarii, konieczna jest jego pilna wymiana. Brakujące części można dokupić także w sklepach internetowych, np. https://hurtowniarolnicza.pl/czesci-do-maszyn/kombajn-zbozowy/bizon/.
Z przodu kombajnu znajduje się nagniatacz, który ustawia łany zbóż w prawidłowy sposób i zgarnia je do siebie, aby ściąć łodygi na odpowiedniej wysokości. Cięcie odbywa się dzięki ostrzom, tworzącym układ tnący. Zboże jest następnie przenoszone do wnętrza kombajnu za pomocą zespołu transportowego. Zespół transportowy jest zbudowany z podajnika ślimakowo-palcowego, przenośnika i chwytacza kamieni. Ścięte łany trafiają do bębna młócącego, a następnie do metalowego sita, nazywanego klepiskiem. W klepisku ziarno jest młócone i oddzielane od słomy. Niezmłócone ziarna zbóż są oddzielane od słomy w wytrzęsaczach. Wytrzęsacze sprawiają, że cięższe i drobniejsze ziarna spadają na dno podajników, a lekka słoma i plewy pozostają w wyższych warstwach.
Kombajn - strategiczna maszyna w gospodarstwach rolnych
Wybierając kombajn do danego gospodarstwa, powinno się uwzględnić, jaki obszar będzie nim obsługiwany oraz jak szybko mają przebiegać żniwa. Jeżeli areał jest niewielki, bądź podzielony na mniejsze pola, najlepiej sprawdzi się kombajn o tradycyjnej budowie. Jeśli pola cechuje wysoka kultura uprawy, lepszym wyborem są kombajny o konstrukcji rotorowej. Bez względu na rodzaj posiadanego pola i wybieranego kombajnu, warto sprawdzić również dostępność części zamiennych dla danego modelu. Koszty napraw urządzenia mogą być bowiem zbyt wysokie, jeśli nieodpowiednio wybierze się model kombajnu.
- Tagi:
- żniwa
- kombajn
- działanie
- zbieranie zboża