Jak dobierać mieszanki traw na łąki i pastwiska?
Nasiona traw do konkretnych mieszanek są dobierane w zależności od sposobu użytkowania.
Ruń dobrej łąki powinna zawierać: 50% traw wysokich, 30% średnio-wysokich i niskich, 10-20% roślin motylkowatych oraz ewentualnie do 10% ziół, które wzbogacają ją w walory zdrowotne. Na pastwisku proporcje te powinny się kształtować nieco inaczej. Wzorcowa darń powinna zawierać: 30% traw wysokich, 50% traw średnio-wysokich i niskich, 10-20% roślin motylkowatych oraz do 10% ziół.
Jakie gatunki na łąki, jakie na pastwiska?
W przypadku łąk kośnych, dających co najmniej dwa pokosy w okresie wegetacji, przeważać powinny trawy wysokie, dostarczające obfitej masy roślinnej. Są to np. kostrzewa łąkowa, kostrzewa trzcinowa, tymotka łąkowa, kupkówka pospolita, wyczyniec łąkowy, festulolium czy rajgras wyniosły. Nie może jednak zabraknąć traw niskich, bogato ulistnionych, które dają mocne zadarnienie. Należą do nich m.in. życica trwała, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona czy też mietlica biała. Nieco inaczej jest w przypadku pastwisk. Na takie użytki eksperci zalecają wysiewanie mieszanek, które gwarantują niezbyt wysoką, ale wyrównaną, zwartą i obficie ulistnioną darń.
- Musi ona zawierać rośliny znoszące udeptywanie i częste przygryzanie przez zwierzęta, tj. życicę trwałą, wiechlinę łąkową i kostrzewę czerwoną. Trawy wysokie, takie jak kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa i kupkówka pospolita, są dodatkiem tych mieszanek - tłumaczy Agnieszka Kidacka - dyrektor ds. Hodowli Roślin w Małopolskiej Hodowli Roślin.
W przypadku terenów wykorzystywanych zmiennie, tj. użytkowanie kośno-pastwiskowe, mieszanki powinny składać się mniej więcej w równych częściach z roślin wysokich i niskich.
Które gatunki na gleby organiczne, a które na mineralne?
Na gleby organiczne przeznaczone są gatunki traw, które charakteryzują się dużą odpornością systemu korzeniowego na rozrywanie i przesuszanie, dając tym samym wysoką trwałość. Takim gatunkiem jest m.in. kostrzewa łąkowa, która na wilgotnych glebach organicznych powinna być wysiewana z wyczyńcem łąkowym oraz kostrzewą trzcinową, a na glebach organicznych niezbyt wilgotnych dobrze komponuje się z tymotką łąkową i kupkówką pospolitą. Są to typowe mieszanki łąkowo - kośne przeznaczone na zielonkę i kiszonki. Na glebach mineralnych żyznych o uregulowanych stosunkach wodnych bardzo dobre efekty przynoszą mieszanki użytkowane na sianokiszonkę, dające wysoki plon zielonej masy o dobrej smakowitości i strawności. Składają się one przede wszystkim z życic: westertoldzkiej, wielokwiatowej oraz koniczyny łąkowej, dając tym samym wysoki plon zielonej masy.