Jak dbać o glebę? [KOMENTARZE ROLNIKÓW]
Gleba to warsztat pracy rolników. O jej kondycji zależy efektywności każdej uprawy.
Jak zatem producenci zbóż i rzepaków, a także kukurydzy dbają o swoje warsztaty? Te pytani w ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie padły podczas naszych realizacji VIDEO. Najciekawsze odpowiedzi poniżej.
Wojciech Kubacki, gospodarstwo PPHU Kubaccy z miejscowości Miłaczewek w powiecie tureckim (Wielkopolska), ok. 700 ha, produkcja roślina - głównie: pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień oraz kukurydza
U nas nie są za dobre gleby. Podstawa to wapnowanie. Jeśli chodzi o nawozy wapniowe, to od jakiegoś czasu stosuje te od Timac Agro, którym zadaniem jest odżywienie rośliny w wapń i zwiększenie pH gleby.
Glebę badamy praktycznie co roku. Pobieramy próbki z pola. Wysyłamy je następnie do laboratorium. Stamtąd przysyłana jest mapka, którą analizujemy i nawozy rozsiewamy już "pod mapkę".
Arkadiusz Konieczny, rolnik z miejscowości Chwalibogowo k. Wrześni w Wielkopolsce, gospodaruje na 170 ha. 7 lat temu postawił na system bezorkowy. Uprawia tak m.in. rzepak ozimy
Wymieniam słomę za obornik. Badam glebę - żeby wiedzieć, jakie jest jej pH, jaka zawartość. Na tej podstawie przeprowadzam nawożenie - wapnowanie.
Marcin Piotrowski, agronom Hodowli Zarodowej Zwierząt "Żołędnica" k. Rawicza w woj. wielkopolskim gospodaruje na areale ponad 2,5 tys. ha
W gospodarstwie jest dosyć duża zmienność glebowa. Wskaźnik bonitacji wynosi 1,09 - czyli są to gleby średnio klasy IIIb. Żeby utrzymać te gleby w dobrej kulturze, stosujemy dość dużo uproszczeń - wchodzimy w technologie bezorkowe, stosujemy nawożenie precyzyjne, jeśli chodzi o makroelementy (robimy to już od ok. 10 lat). Stosujemy też dość dużo, bo mamy taką możliwość, nawożenia obornikiem.
Wojciech Pietrzak, rolnik z miejscowości Szczutowo, prowadzący gospodarstwo o powierzchni ok. 600. Znaczną część tego areału stanowią plantacje nasienne zbóż ozimych, m.in. pszenicy ościstej. Prowadzi produkcję trzody chlewną w cyklu zamkniętym - 650 macior i ok. 1.000 tuczników oraz bydło rasy limusine - ok. 130 sztuk
Prowadzimy hodowlę zwierząt, ponieważ daje nam ona obornik. Siejemy też międzyplony (...). Stosujemy też tylko te środki ochrony roślin, które można (które znajdują się w rejestrze ŚOR MRiRW - przyp.red.). Sprzęt, który pracuje w gospodarstwie, wyposażony jest w innowacyjne rozwiązania. Mamy nawigację. Dzięki temu stosujemy tyle ŚOR, ile trzeba.
Czytaj także:
Badanie gleby - dla zysku i dla środowiska
- Tagi:
- gleba
- uprawa roli