Jak bezpiecznie przechować zbiory?
Ziarno jest ważnym surowiec. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, by - w miarę możliwości - zebrać je w jak najlepszym stanie, a następnie właściwie przechować.
Ziarno powinno trafić do czystych magazynów. - Silos można posprzątać tradycyjnymi metodami. Do jego wnętrza można wejść górą i oczyścić go z zanieczyszczeń i kurzu, zwłaszcza podłogę, która jest głównym i najważniejszym elementem silosu. Umożliwia bowiem przepływ powietrza, tj. aktywną wentylację - mówi Andrzej Muszyński z firmy BIN. - Podłogę powinno się oczyścić specjalnymi szczotkami - dodaje. Do czyszczenia przechowalni wykorzystuje się również odkurzacze, głównie przemysłowe. Można także zagazować silos, żeby pozbyć się szkodników, najlepiej przy pomocy fachowców z firmy „DDD”. - Rolnik nie powinien robić tego sam, gdyż są to preparaty szkodliwe również dla ludzi, jeśli nie zastosuje się ich w odpowiedni sposób. Należy je aplikować bardzo umiejętnie - zaznacza fachowiec. Podkreśla przy tym, że wsypanie nowych zbiorów do zanieczyszczanego silosu, może doprowadzić do pojawiania się mikotoksyn.
O radę w tej sprawie poprosiliśmy również Bogdana Przyłuckiego z firmy Agremo.
- Przed zasypaniem silosów ziarnem z nowych zbiorów, należy je oczyścić mechanicznie, głównie z kurzu zalegającego w szczelinach na połączeniach śrubowych. Resztki ziarna i pył tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i szkodników zbożowych. Silos po oczyszczeniu mechanicznym musi być zdezynfekowany - zaznacza fachowiec z Agremo.
Rolnik musi również pamiętać o sprawdzeniu czystości zbiorów, czy nie ma wśród nich zanieczyszczeń, które zmniejszają porowatość ziarna, a tym samym przepływ powietrza. - W związku z tym warto zastosować najprostsze formy czyszczące - separatory albo wialnie do zboża - uważa Andrzej Muszyński. Bogdan Przyłucki podkreśla, że ziarno powinno być oczyszczone szczególnie z zanieczyszczeń organicznych – chwastów, ich nasion i słomy. - Ponadto w pierwszej dobie składowania ziarna w silosie należy wyrównać temperaturę ziarna poprzez nadmuch powietrza - zwraca uwagę ekspert z Agremo.
Specjalista z firmy BIN wspomina również o terminie zbiorów. - Dobrze jest dokonać ich, jeśli – oczywiście – pozwolą na to warunki, w najkorzystniejszych momentach – czyli wtedy, gdy wilgotność i temperatura są odpowiednie – zaznacza Andrzej Muszyński.
Ważne parametry
Jakie parametry powinno mieć ziarno do magazynowania? - Wartość jego wilgotności nie powinna przekraczać 14,5%, natomiast temperatura do długoterminowego przechowywania zbiorów to 10 stopni C. Przy wyższych temperaturach wszystkie ewentualne szkodniki zaczynają żerować - mówi Andrzej Muszyński. Dodaje, że jeśli spełnimy te warunki, wówczas ziarno możemy magazynować minimum 3 lata. - Jeżeli rolnik zdecyduje się na dłuższe przechowywanie zbiorów, musi jednak prowadzić częściej kontrolę tego, co posiada - mierzyć temperaturę, sprawdzać, czy ziarno nie zostało czymś skażone - radzi fachowiec z firmy BIN.
Bogdan Przyłucki podkreśla, że ziarna konsumpcyjne wymagają kontroli laboratoryjnej takich parametrów jak: gęstość ziarna, zawartość białka, wskaźnik sedymentacji i zawartość glutenu.
Istotna wentylacja
Co robić, aby nie dopuścić do zagrzania ziarna w silosie?
- Ważna jest wentylacja. Musimy, oczywiście, kontrolować też temperaturę. Coraz więcej rolników korzysta z punktowych, wiszących sond temperatur do silosów, które przekazują informację na zewnątrz. Takie urządzenie posiada ciekłokrystaliczny ekran, na którym odczytuje się temperaturę w różnych miejscach silosu. Wspomniana sonda potrafi podać, zarówno dane z poszczególnych wysokości jak i wskaże ich średnią wartość. Informuje ona rolnika, że ma punkty zagrzewania w silosie, co wymaga uruchomienia wentylatora lub przesypania ziarna - tłumaczy Andrzej Muszyński.
Podobnego zdania jest Bogdan Przyłucki. - Kontrola ziarna to przede wszystkim codzienna kontrola temperatury. Powszechnie stosowane sondy pomiarowe umożliwiają odczyt temperatury co 1 m w całej wysokości składowania ziarna - twierdzi fachowiec z Agremo. - Aby nie dopuścić do zagrzania się ziarna w silosie powinno się: schłodzić ziarno dostarczone z pola wentylatorem przyłączonym do silosu posiadającym odpowiednią wydajność i spręż powietrza. Miejscowy wzrost temperatury ziarna w silosie może oznaczać ognisko żerowania szkodników zbożowych. Należy opróżnić silos lub przeprowadzić dezynfekcję odpowiednim środkiem - dodaje.
Czytaj także: Jak zminimalizować straty w ziarnie?
- Tagi:
- silosy
- Agremo
- magazynowanie ziarna
- BIN