IUNG: Opady utrudniają i opóźniają zbiory
Przebieg pogody w tym roku nie sprzyja rolnikom. Wiosna była sucha. Lato jest natomiast deszczowe. Zbiory zbóż są więc w wielu regionach naszego kraju opóźnione.
Zwraca na to uwagę w kolejnym - już ósmym - raporcie o stanie zagrożenie suszą rolniczą Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach. Zestawianie obejmuje okres od 11 czerwca do 10 sierpnia 2016 r. Wynika z niego, że Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.
IUNG zaznacza, że warunki meteorologiczne w ostatnich tygodniach charakteryzujące się znacznymi opadami atmosferycznymi (burzami) powodują, że tegoroczne zbiory przebiegają z dużymi problemami.
- Duże opady wystąpiły pod koniec wegetacji zbóż, co skutkuje spadkiem jakości ziarna i ich porastaniem. Te niekorzystne zjawiska obserwuje się szczególnie u pszenżyta ozimego i żyta, rzadziej u owsa czy jęczmienia i pszenicy. Wysokie opady i duża wilgotność ziarna opóźniają także zbiory zbóż. Wiele pól jest podmokłych, co utrudnia bądź uniemożliwia wjazd sprzętu i prowadzenie zbiorów. Wysoka wilgotność powietrza stwarza ponadto duże zagrożenie upraw chorobami grzybowymi - informuje Instytut.
W rozpatrywanym okresie - od 11 czerwca do 10 sierpnia 2016 r. - wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zwiększeniu. Średnio dla naszego kraju wartości KBW w stosunku do poprzedniego okresu były wyższe o 32 mm.
Czerwiec - temperatura
Pod względem termicznym czerwiec był bardzo ciepły. Na przeważającym obszarze kraju temperatura była znacznie wyższa od normy wieloletniej - o 2-3oC. Najcieplej było na południu kraju. Tam średnia miesięczna temperatura powietrza wynosiła powyżej 19oC. Na przeważającym terytorium Polski wynosiła od 18 do 19oC. Najniższą temperaturę (17-18oC) zarejestrowano na północy Polski na Pojezierzu Pomorskim i Mazurskim.
Lipiec - temperatura
W pierwszej dekadzie lipca zaobserwowano niewielkie wahania temperatury powietrza. Na północy kraju było od 16 do 17,5oC. Niewiele cieplej - od 17 do 18,5oC - było w środkowej i południowej części kraju. Dwie kolejne dekady lipca były bardziej zróżnicowane. Najcieplej (19oC), jak wynika z raportu IUNG, było na Nizinie Śląskiej oraz na Roztoczu i na Przedgórzu Karpackim. W środkowej części naszego kraju temperatura wynosiła od 18 do 19oC. Niższą temperaturę zauważono na Wyżynie Małopolskiej 17,5-18,5oC. Najchłodniej było na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - 17-17,5oC. W trzeciej dekadzie lipca zdecydowanie najchłodniej było na Pojezierzu Pomorskim (miejscami poniżej 18,5oC). Cieplej od 19,5 do 20,5oC było natomiast na północnym wschodzie kraju (Pojezierze Mazurskie) oraz na Wyżynie Śląskiej. Na terenie Wyżyny Lubelskiej i Małopolskiej oraz Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Mazowieckiej z kolei temperatura wynosiła od 20 do 21oC. Najcieplej było na Przedgórzu Sudeckim i na terenach położonych w południowej części Niziny Mazowieckiej, gdzie zanotowano temperaturę powyżej 21,5oC.
Sierpień - tempreatura
Temperatura w pierwszej dekadzie sierpnia nie odbiegała znacznie od jej rozkładu w poprzednim miesiącu. Najniższą temperaturę, poniżej 16,5oC, odnotowano na Pojezierzu Pomorskim i w południowo-zachodnich Sudetach oraz w Tatrach. Cieplej było na Pojezierzu Mazurskim i na Wyżynie Małopolskiej (17,5oC-18oC). Najwyższą temperaturę, powyżej 19,5oC zarejestrowano, w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej i na Równinie Opolskiej. Na pozostałym obszarze Polski temperatura powietrza wynosiła od 18,5oC do 19,5oC.
Czerwiec - opady
Opady atmosferyczne czerwca 2016 były bardzo zróżnicowane. Najwyższe od 100 do 120 mm, a miejscami nawet powyżej 120 mm zauważono w Kotlinie Gorzowskiej, Pojezierzu Drawskim i w północnej części Pojezierza Mazurskiego. Stosunkowo wysokie opady, wynoszące od 60 do 100 mm, występowały w zachodniej części Polski, we wschodniej części Wyżyny Lubelskiej wraz z Roztoczem oraz w Beskidzie Śląskim. Na pozostałym obszarze Polski wynosiły od 40 do 60 mm. Najniższe opady, poniżej 40 mm, zanotowano na Wyżynie Kieleckiej i w południowej części Niziny Mazowieckiej. Duża zmienność wielkości opadów deszczu tego miesiąca wynikała z ich burzowego charakteru.
Lipeic - opady
Pierwsza dekada lipca przyniosła największe opady na północy Polski, wynoszące od 40 do 100 mm. Mniejsze, od 10 do 40 mm, zanotowano na północnym wschodzie kraju. Na przeważającym obszarze Polski natomiast opady wynosiły od 10 do 40 mm.
Druga dekada miesiąca przyniosła dużo większe zróżnicowanie w rozkładzie opadów atmosferycznych na terenie Polski. Najwyższe wartości, od 100 do 120 mm, zarejestrowano od Karkonoszy poprzez Pojezierze Gnieźnieńskie, Pojezierze Krajeńskie i Bytowskie, aż po Pojezierze Kaszubskie. Niższe od 60 do 100 mm zanotowano na Wyżynie Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej. We wschodniej części Wyżyny Lubelskiej oraz na Roztoczu opady wynosiły od 40 do 80 mm. Na pozostałym obszarze naszego kraju zanotowano opady wynoszące od 20 do 40 mm, natomiast najniższe (poniżej 20 mm) wystąpiły na Wyżynie Kieleckiej.
Trzecia dekada lipca przyniosła największe opady atmosferyczne na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, wynoszące powyżej 120 mm (140% normy wieloletniej). Niższe opady od 20 do 80 mm zarejestrwano na Wyżynie Śląskiej, Małopolskiej i Lubelskiej oraz w środkowej części Pojezierza Mazurskiego i we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego. Najniższe opady, poniżej 10 mm, występowały na Roztoczu i Podkarpaciu.
Sierpień - opady
W pierwszej dekadzie sierpnia notowano bardzo zróżnicowane opady lub ich niewielkie wystąpienie. Obszarem o bardzo małych opadach, poniżej 10 mm była Nizina Śląska i południe Niziny Południowowielkopolskiej. Na przeważającym obszarze Polski opady wynosiły od 20 do 40 mm. Najwyższe wartości opadu od 40 do 80 mm, a miejscami powyżej 80 mm odnotowano na Pobrzeżu Koszalińskim, w Beskidach, Tatrach oraz w części Wyżyny Małopolskiej.