Herbicydy w kukurydzy - 6 rzeczy, o których trzeba pamiętać
Odchwaszczanie kukurydzy jest zabiegiem niezwykle ważnym na plantacji kukurydzy. W związku z tym wskazujemy na 6 rzeczy, o których należy pamiętać, przystępując do chemicznego zabiegu ochronnego.
Mowa tu o tzw. dobrej praktykantce przy stosowaniu herbicydów. Przypominamy o niej za dr inż. Romanem Warzechą, kierownikiem Pracowni Kukurydzy i Pszenżyta Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB Radzików.
1. Należy pamiętać, że w uprawie kukurydzy znajduje się bardzo dużo odmian zarejestrowanych w Polsce (w Krajowym Rejestrze - KR) i zarejestrowanych w innych krajach UE (ze wspólnotowego katalogu - CCA). Możliwy jest zatem brak selektywności niektórych odmian w stosunku do konkretnych herbicydów.
2. Należy przestrzegać dawek i terminów stosowania środków chwastobójczych.
3. Stosowanie herbicydów z grupy sulfonylomocznikowych bądź zawierających substancje aktywne z grupy regulatorów wzrostu oraz niektórych z innych grup, może powodować przejściowe przebarwienia lub deformacje roślin.
Zobacz także: Uprawa kukurydzy pod folią. Czy to się opłaca? [VIDEO]
4. Trzeba używać do oprysków opryskiwaczy posiadających ważny atest Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
5. Operator opryskiwacza powinien posiadać ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu upoważniającego do stosowania pestycydów.
6. Ważne jest to, aby na bieżąco prowadzić dzienniczek oprysków i zapisywać nazwy herbicydów lub ich mieszanek, dawki i terminy ich stosowania.