Fungicyd + adiuwant - czy to dobre rozwiązanie?
Jaką rolę mogą odegrać adiuwanty dedykowane do stosowania z fungicydami w dobie wycofywania kluczowych substancji czynnych środków ochrony roślin? Co mówią wyniki badań w tym zakresie?
O stosowaniu adiuwantów z fungicydami w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu podczas 61. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin - PIB mówił prof. hab. Marek Korbas.
- Zmierzamy do ogólnej redukcji stosowania środków ochrony roślin, tłumaczonych jako pestycydów chemicznych, (...) zmierzamy też do ograniczenia stosowania nawozów. (...) Jakie skutki wywołała to w przyszłości, na razie nie wiemy. Może to będzie zmniejszenie plonów, ale niekoniecznie. Może będzie to miało wpływ na jakość zebranych plonów, ale to też jest znak zapytania. (...). Będziemy wykonywać takie działania, żeby w polskim rolnictwie nie dochodziło pomimo mniejszego asortymentu środków od takich rzeczy. Tutaj wyzwaniem jest konieczność poszukania nowych innowacyjnych rozwiązań - mówił ekspert.
Fungicydy a adiuwanty
Prof. hab. Marek Korbas w swoim wystąpieniu przedstawił, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku środków ochrony roślin. Zaznaczył, że na dzień 9 lutego 2021 r. mieliśmy 2.422 ŚOR, w tym 776 fungicydów, z czego 102 to zaprawy fungicydowe. Przypominał przy tym o tym, że na mocy rozporządzeń Komisji Europejskiej wycofano lub zaproponowano do wycofania następujące substancje czynne: chloroalonil, tiofanat metylowy, maknozeb, epoksykonazol, propikonalzol, fenpropimorf, pikosystrobinę, tiuram i inne. - Wycofywanie 10 substancji czynnych przekłada się na wycofanie przynajmniej 100 produktów z grupy fungicydów. Jeżeli więc chodzi o ilość środków ochrony roślin, ona może gwałtowanie zmaleć - zaznaczył ekspert. Z tego też względu w ochronie roślin coraz większą rolę będą odgrywać adiuwanty. Zanim jednak przeszedł do tego wątku, omówił pokrótce, jak zbudowane są środki ochrony roślin. - Przeważnie panuje taki pogląd, że środek ochrony roślin to jest tylko substancja czynna. Ona ma jednak też nośniki. (...). Tym nośnikiem może być tak czy kaolin (w preparatach w postaci proszku - przyp.red.), a także oleje i rozpuszczalniki w preparatach w formie roztworów. Do środków ochrony roślin też są dodawane różnego rodzaju aktywatory, a także zwilżacze. One można powiedzieć, że spełniają funkcję adiuwanta, ale niestety nie zawsze jest to wystarczające - zaznaczył prof. hab. Marek Korbas.
O plusach i minusach stsowania adiuwantów na str. 2 ==>