Dolny Śląsk: Co dzieje się na polach?
W jakiej kondycji są zboża i rzepak w woj. dolnośląskim? Co z roślinami okopowymi? Zapoznaj się z najnowszym raportem na temat stanu upraw.
Sytuację na dolnośląskich polach w telegraficznym skrócie przedstawia Teresa Czaja z tamtejszego ośrodka doradztwa rolniczego.
Zboża
Pszenice ozime znajdują się w fazie od kłoszenia do początku kwitnienia. Zboża jare natomiast, w zależności od terminu siewu są w fazie od strzelania w źdźbło do kłoszenia. - Pojawiają się objawy porażenia mączniakiem, septoriozą liści i plew, brunatną plamistością liści i fuzariozą kłosa. Na części plantacji obserwuje się występowanie skrzypionek oraz naloty mszyc zbożowych - informuje Teresa Czaja z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Zaznacza przy tym, że cześć plantacji kukurydzy jest w słabej kondycji - liście są bardzo jasne. - Przyczyną była pogoda w drugiej połowie maja z przewagą opadów i ziemnych nocy. Obecna faza to 4-8 liści - wyjaśnia pracownica DODR-u.
Rzepaki
Rzepaki dojrzewają. - Większość plantacji jest dobrze utrzymanych i zdrowych. Na niektórych (...) zauważalne jest jednak niewielkie porażenie zgnilizną twardzikową - zwraca uwagę Teresa Czaja. Dodaje jednocześnie, że plantacje prawidłowo chronione są wolne od chwastów. - Na obrzeżach niektórych pól widoczne jest zachwaszczenie makiem polnym - zauważa specjalista DODR-u.
Rośliny okopowe
Trwa zbiór bardzo wczesnych odmian ziemniaków, szczególnie tych spod włókniny. - Później niż w ostatnich latach posadzono ziemniaki wczesne, ale były one podkiełkowane - zaznacza Teresa Czaja. Odmiany wczesne i średnio wczesne z kolei są w fazie kwitnienia, a ziemniaki odmian późniejszych w fazie zakrywania międzyrzędzi. Trwa ich dolistne dokarmianie mikroelementami.
- Duża wilgotności gleby i powietrza przy temperaturze powyżej 20 oC sprzyja rozwojowi zarazy ziemniaczanej. Zauważalne są porażenia pojedynczych liści ziemniaków. W małym nasileniu lokalnie występują chrząszcze stonki ziemniaczanej - podaje pracownica DODR-u.
Większość dolnośląskich plantacji buraków cukrowych jest w dobrym stanie, rośliny znajdują się w fazie zakrywania międzyrzędzi. Trwa dolistne dokarmianie roślin. Na polach pojawiły się niestety pchełki i mszyca buraczana. - Stopień zachwaszczenia mały, miejscami występują burakochwasty - relacjonuje Teresa Czaja.