Dlaczego warto wapnować?
Decyduje o utrzymaniu optymalnego dla roślin poziomu zakwaszenia gleby, zapewnia im właściwe wykorzystanie składników pokarmowych, hamuje rozwój wielu patogenów. Mowa o wapnie nawozowym.
Wapnowanie pozwala zachować prawidłowy odczyn gleby. Ma na celu zmniejszenie jej stopnia zakwaszenia. Zabieg ten spełnia również szereg innych ważnych funkcji.
Eliminuje zakwaszenie
Przyczyn zakwaszenia gleby jest kilka. Wśród nich są: kwaśne deszcze, stosowanie nawozów azotowych, wymywanie wapnia i wynoszenie go wraz z plonami. Wszystko to przyczynia się do ograniczenia plonowania roślin. - Powoduje także degradację gleb, tak więc jest to nie tylko problem gospodarczy, ale coraz bardziej ekologiczny – podkreśla Piotr Łyczek z firmy DuKA Polska Sp. z o.o.
Dzięki wapnowaniu można wyeliminować z gleby toksyczny glin. - Związki tego metalu są najbardziej niebezpieczne przy pH poniżej 5,0. W kwaśnym środowisku zakłócają rozwój i prawidłowe funkcjonowanie systemu korzeniowego. Objawy zatrucia glinem pojawiają się zbyt późno i często są mylone, np. z objawami niedoboru składników pokarmowych lub chorobami grzybowymi – tłumaczy specjalista.
Zwiększa przyswajalność składników pokarmowych
Wapno nawozowe spełnia również wiele innych funkcji. - Pobudza aktywność mikrobiologiczną gleby, co sprzyja zwiększaniu przyswajalności składników pokarmowych, a w szczególności zwiększa przyswajalność azotu glebowego. Hamuje także rozwój wielu patogenów roślin. Kształtuje ponadto korzystnie właściwości fizyczne gleby, co sprzyja powstawaniu trwałej struktury gruzełkowatej – wylicza Piotr Łyczek.
Na rynku dostępne jest także wapno nawozowe, zawierające magnez. Jakie ma właściwości? - Wnosi ono do gleby mikroelementy - bor, miedź, mangan, żelazo, molibden, które spełniają ważne funkcje w roślinie, jak regulowanie procesu asymilacji, wytwarzanie barwników i enzymów. Zwiększa też odporność roślin na wymarzanie w okresie zimowym. Poza tym znacząco zwiększa zawartość magnezu (Mg) w glebie i roślinach. To niektóre z właściwości tego nawozu - mówi Bartosz Łabojko z Górniczych Zakładów Dolomitowych S.A.
Tlenkowe i węglanowe
Nawozy wapniowe występują w postaci tlenkowej bądź węglanowej. Te pierwsze działają szybko. Do przemiany chemicznej potrzebują jednak większej ilości wody. – Z tego względu polecane są na gleby zwięzłe i ciężkie, ponieważ korzystnie działają na ich strukturę. Gleby lżejsze z kolei wapnujemy przy pomocy wapna węglanowego, które nadmiernie ich nie przesusza – tłumaczy Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Punkt Doradczy w Gołuchowie.
Stosowane w zależności od odczynu pH i rodzaju gleby
Bartosz Łabojko podkreśla, że wapno nawozowe powinno być stosowane w dawkach zależnych od odczynu pH i rodzaju gleby (patrz ramka). – Zalecane dawki mogą jednak nie uregulować w pełni odczynu gleby, na których wapnowanie jest konieczne, dlatego w razie utrzymywania się kwaśnego odczynu gleby należy powtórzyć nawożenie. Badania stopnia zakwaszenia gleby prowadzą okręgowe stacje chemiczno-rolnicze i ośrodki doradztwa rolniczego – informuje Łabojko. O tym, jak należy badać glebę pisaliśmy w nr 2 „Wieści Rolniczych” z 2014 roku (archiwalne numery znaleźć można na portalu www.wiescirolnicze.pl.
Wysiewane zwłaszcza po żniwach
Najlepszym terminem do wapnowania pól jest okres pożniwny. Wówczas wapno można lepiej wymieszać z glebą. Zabieg ten można również wykonać w zespole uprawek przedsiewnych oraz pod orkę zimową.
Opracowano na podstawie informacji udzielonych przez Bartosz Łabojko z Górniczych Zakładów Dolomitowych S.A.
Opracowano na podstawie informacji udzielonych przez Piotra Łyczka z firmy DuKa Polska