Dlaczego warto siać poplony?
Poplony mogą być uprawiane na wszystkich glebach. Na bardziej żyznych i wilgotnych można wysiać np. peluszkę, łubin żółty, rzepę ścierniskową bądź kapustę pastewną. Natomiast na suchych najlepiej uprawiać m.in. facelię, gorczycę i słonecznik.
Mimo że żniwa jeszcze przed nami, już teraz warto pomyśleć o roślinach poplonowych.
Poplony poprawiają jakość gleby
Ich uprawa ma duże znaczenie dla gospodarstw rolnych. – Poplony stwarzają bowiem możliwość otrzymania dodatkowego plonu zielonki, czyli wartościowej paszy dla zwierząt lub zielonej masy na przyoranie – tłumaczy Krzysztof Świerek, agronom w gminnego punktu doradztwa rolniczego w Gołuchowie (powiat pleszewski). Należy pamiętać, że poplony skracają również okres pozostawienia gleby bez okrywy roślinnej. Dzięki temu zmniejszają się straty wody z powodu parowania oraz ogranicza się zachwaszczenie. Przyorany poplon w całości lub w części dobrze też wpływa na zawartość próchnicy w glebie, której przeważnie brakuje. - Poplony poprawiają również właściwości fitosanitarne gleby. Ich uprawa ma szczególne znaczenie w gospodarstwach, gdzie w strukturze zasiewów jest dużo zbóż. Dawniej, w poplonach ścierniskowych uprawiano rośliny motylkowe takie jak: łubin, peluszkę, wykę i seradele – wymienia agronom. Rolnik musi jednak pamiętać, że nasiona tych roślin są drogie. Zdarza się, że po prostu nie można ich kupić. – Właśnie z tych powodów rolnicy często rezygnują z uprawy tych gatunków roślin – ubolewa specjalista.
Kiedy najlepiej wysiać poplony?
Rośliny motylkowe na poplony trzeba wysiać w lipcu po zbiorze np. jęczmienia ozimego. Rolnicy, chcąc uprawiać poplony w późniejszym okresie, to powinni sięgnąć po pastewne niemotylkowe. - Jeżeli zastosujemy właściwe nawożenie i agrotechnikę uzyskamy dość duży plon zielonej masy – radzi Krzysztof Świerek. Poplony mogą być uprawiane na wszystkich glebach. Na bardziej żyznych i wilgotnych można wysiać np. peluszkę, łubin żółty, rzepę ścierniskową bądź kapustę pastewną. Natomiast na suchych najlepiej uprawiać m.in. facelię, gorczycę i słonecznik.
Jak przygotować pole pod wysiew poplonów?
Zanim jednak zasiejemy poplony należy przygotować do tego pole. Wykonujemy podorywkę, później wysiewamy nawozy, a następnie ziemię bronujemy. Stosujemy nawożenie mineralne: azot (około 50 kg/ha), fosfor (40 kg/ha), potas (70 kg/ha). Nasiona słonecznika wysiewamy na głębokość około 3,5 cm w ilości 35 kg/ha. Pozostałe gatunki roślin wysiewamy na głębokość 1,5 cm. - Normy wysiewu na hektar wynoszą średnio dla kapusty pastewnej - 6 kg/ha, gorczycy - 18 kg/ha, facelii - 10 kg/ha. Można również wysiewać mieszkanki roślin poplonowych, np. gorczycę wraz z facelią w ilości 10+15 kg/ha – poleca agronom.
Co z wapnowaniem?
Niekiedy po zbiorze zbóż gleba jest zakwaszona. Dlatego musimy zastosować wapno rolnicze pod podorywkę. Jest to najlepszy termin na wapnowanie gleby. Jeśli jednak planujemy wysiać rośliny motylkowe i zastosować nawożenie azotowe, to w takim przypadku zrezygnujemy z wapnowania. – Jeśli z powodu zbyt dużej suszy poplon ścierniskowy jest nieudany, to nie należy zbyt długo czekać na likwidację plantacji. Trzeba zrobić to jak najszybciej, ponieważ wówczas nie dopuszczamy do wytwarzania nasion przez chwasty. Pole lepiej przygotować pod siew ozimin lub poplonu ozimego – mówi Krzysztof Świerek.