Czym są biostymulatory? Jakie z nich stosować? [KOMENTARZE EKSPERTÓW]
Jaką rolę we współczesnym rolnictwie spełniają biostymulatory? Po jakie z nich warto sięgać i dlaczego?
Z tymi pytaniami zwróciliśmy do przedstawicieli renomowanych firm ze strefy agro. Oto odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy:
Maciej Sroczyński, Rotam Agrochemicals Europe
W zasadzie można powiedzieć, że biostymulatorem jest praktycznie każda substancja lub nawet mikroorganizm, niezależnie od zawartości w niej składników pokarmowych, aplikowana na roślinę, która wywołuje określone reakcje i powoduje określone efekty w roślinie. Wśród związków z grupy biostymulatorów można wymienić m.in.: kwasy humusowe i fulwowe, ekstrakty, wyciągi i homogenaty z alg morskich, aminokwasy, chitozan, korzystne pierwiastki oraz mikroorganizmy.
Biostymulatory korzystnie wpływają na proces wegetacji roślin w różnych jego momentach i obszarach, szczególnie w czasie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ograniczają negatywne skutki zmian klimatycznych, pozwalają podnieść średnio plonowanie roślin o 5 do 15%.
Firma Rotam ma w swojej ofercie w wielu krajach na świecie, w tym także w niektórych krajach w Europie, własne bostymulatory, takie jak: Botup - na bazie kwasów humusowych - zawiera azot, fosfor i potas, Haiglo - na bazie ekstraktu z wodorostów Laminaria japonica, Kypros – zawiera miedź w formie jonowej, Maskio i Yoduo - zawierające bor, cynk i aminokwasy roślinne. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na Kypros - to nanotechnologiczne narzędzie, które udostępnia jony miedzi dzięki ekskluzywnej i opatentowanej formule firmy Rotam. Jego własności fizykochemiczne nadają mu innowacyjne właściwości, które zapewniają szybką dostępność jonów miedzi dla roślin poprzez aplikację dolistną, a także wywołują efekt biostymulacji. Niektóre z ww. produktów badane są obecnie w Polsce, aby poszerzyć ofertę środków ochrony roślin firmy o te produkty z innego segmentu.
dr inż. Wojciech Kępka, INTERMAG
Jest to grupa produktów coraz częściej i coraz chętniej stosowanych w rolnictwie i ogrodnictwie, ponieważ wspierają funkcjonowanie roślin i ograniczają negatywne skutki czynników stresowych.
Biostymulatory korzystnie wpływają na procesy fizjologiczne i biochemiczne, a nawet inicjują korzystne zmiany na poziomie molekularnym. Skład i pochodzenie biostymulatorów mogą być bardzo różne. Na szczególną uwagę zasługują pierwiastki korzystne (np. tytan, wanad, krzem) które są szczególną grupą biostymulatorów. Stosowane w niewielkich dawkach i stężeniach stymulują wzrost, rozwój i plonowanie roślin oraz zwiększają ich tolerancję na niekorzystne warunki uprawy. Silne, odporne na działanie czynników stresowych rośliny są w stanie wydać duży, wysokiej jakości plon.
W portfolio firmy INTERMAG znajdują się wyjątkowo skuteczne biostymulatory o udowodnionym działaniu: TYTANIT® - biostymulator plonu, VANADOO® - biostymulator korzeni, OPTYSIL® - biostymulator odporności. Włączenie biostymulatorów do programu nawożenia może przynieć same korzyści!
Paweł Talbierz, specjalista ds. technologii upraw firmy Corteva Agriscience
Biostymulatory to grupa produktów, które już od ponad 10 lat stosowane są z powodzeniem w Polsce. Można je podzielić na kilka grup, m.in. na produkty pomagające lepiej zarządzać składnikami pokarmowymi w glebie czy też tzw. antystresanty, czyli produkty minimalizujące negatywne skutki stresów występujących w roślinie. Działanie wpływające na wzrost plonowania jest powiązane z fizjologią rośliny i oddziaływaniem na konkretne procesy jak np. zwiększenie intensywności fotosyntezy, kataliza procesów hormonalnych lub enzymatycznych lub neutralizacja czynników stresowych. Zwyżka plonowania po prawidłowym zastosowaniu biostymulatorów może sięgać do 10-15% w stosunku do kontroli, co przekłada się na realny i mierzalny zysk. Od sezonu 2022 dostępne są w Polsce bakterie Methylobacterium symbioticum zawarte w produktach BlueN oraz UtrishaN, które wiążą azot atmosferyczny przez nadziemne części roślin i żyjąc w symbiozie z roślinami, udostępniają go roślinie. To innowacja w świecie nauki, ale także praktyki, dzięki której możemy od nowa podejść do zagadnienia zarządzania azotem. M.symbioticum w warunkach Polski są w stanie związać co najmniej 30kg azotu i przekazać go roślinom. W przypadku aplikacji w uprawach o dłuższym okresie wegetacji, jak np. kukurydza, ilość związanego azotu może być jeszcze większa. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do stron internetowych wymienionych wyżej produktów, po więcej informacji niezbędnych do prawidłowego ich zastosowania.
Czytaj także:
Nowe ramy prawne dla nawozów. Co z biostymulatorami?