Co zrobić z wilgotnym ziarnem zbóż? Alkalizować?
"Zebrałem wilgotne zboże. Co dalej?" - przed takimi dylematami w okresie żniwnym staje wielu rolników. Czy w tego typu przypadkach warto alkalizować ziarno przeznaczone na paszę?
Zebranie, a następnie przechowywanie zboża paszowego o wilgotności powyżej 14% niesie z sobą ryzyko zmniejszenia jego jakości - zarówno technologicznej, jak i paszowej. Takie ziarno ze względu na aktywność przemian biologicznych ma tendencję do zagrzewania się. Jak się zatem przed tym ustrzec? - Wilgotne zboże można wysuszyć i wietrzyć - są to jednak zabiegi pracochłonne i kosztowne, a jedynym ich efektem jest ograniczenie jego psucia. Łatwiejszym rozwiązaniem jest jego alkalizacja z Maxammon. Dzięki temu preparatowi jesteśmy w stanie zabezpieczyć zboże przed psuciem - zakonserwować na 365 dni, ochronić przed szkodnikami, zwiększyć jego wartość żywieniową, zawartość białka i dodać zdolność podnoszenia pH w żwaczu - tłumaczy Rafał Łuków z firmy Barbatus.
Ziarno możemy też zalkalizować preparatem Home&Dry. - Za jego sprawą zakonserwujemy zboże i jednocześnie podniesiemy jego wartość odżywczą dla przeżuwacza. Jest to wzrost pH do 8,5 i wzrost białka o 5 punktów % - mówi Dariusz Jeż z firmy Karchex Dziadkowo. Zaznacza przy tym, że zalkalizowane zboże jest zakonserwowane dzięki amoniakowi podnoszącemu pH. - Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wysokie pH jest niekorzystne dla pleśni, grzybów i drożdży (zatrzymana jest wówczas fermentacja mlekowa) - wyjaśnia specjalista. W związku z tym, nawet jeśli naruszymy pryzmę, to nie nastąpi jej psucie pod wpływem powietrza - Paszę można więc przesypywać, workować itd. - wyjaśnia Dariusz Jeż.
Co alkalizować?
Alkalizuje się wszystkie gatunki zbóż, nawet żyto. A co z mieszankami? - Preparatem Home&Dry możemy zalkalizować bardzo wilgotną kukurydzę (38%) wymieszaną z suchym zbożem w celu obniżenia wilgotności, w efekcie uzyskamy doskonałą paszę wysokoenergetycznej z podwyższonym białkiem, bez ryzyka zakwaszenia żwacza - tłumaczy Dariusz Jeż. Tak też jest w przypadku preparatu Maxammon.
Jak zakonserwować ziarno poprzez alkalizację? O tym na str. 2