Co za żniwa. Płakać się chce. Wielu jeszcze nie zaczęło nawet zbiorów

Patrząc na to, co dzieje się na polach, czerniejące zboża, osypujące się rzepaki, powyleganie rośliny, płakać się chce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żniwa 2025. Ciągle pada
“Hej. Jakie plony rzepaku? Jaka wilgotność” - takich postów na wiodących grupach rolniczych bez liku. Odpowiedzi także. Wielu rolników zwraca uwagę na deszczową aurę, która sprawiła, że nie są w stanie wjechać w pola, choć lipiec dobiega końca. Przyznają, że takie opady byłyby wskazane wczesną wiosną. - Ciągle pada, nikt nie zaczął dobrze rzepaku - informuje rolnik z woj. pomorskiego. - Dół rzepaku zielony jak nigdy - przekazuje farmer z Lubelszczyzny. Gospodarz z Podlasia również informuje o tym, że robota się nie posuwa. - Podlaskie pada. 14 dni do zbioru rzepaku - przekazuje plantator rzepaku z tamtego regionu Polski.
O tym, że na polach jest niewesołu informują także agronowie. Zbigniew Łysiak z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przekazuje, że w Oddziale WODR w Sielinku w tym sezonie, w związku z tym, że pada nie udało się jeszcze zebrać jęczmiania. - Jak tak dalej pójdzie, będzie on koszony razem z pszenicą. W tym roku jest duże zamieszanie - mówi Zbigniew Łysiak. Krzysztof Kulik, agronom z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przekazuje, że w jego regionie rzepaki nadal stoją. - Jedyne, co udało się wykosić, to jęczmienie. One się w miarę obroniły i plon jest przyzwoity - zaznacza specjalista z PODR-u.
Żniwa 2025. Będzie dużo paszówki
Adam Piszczek z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Oddział w Minikowie z kolei zwraca uwagę na to, że deszcze, z jakimi mamy teraz do czynienia, sprawiły, że będziemy mieć dużo zboża paszowego. - Ta pogoda, którą mamy aktualnie, na pewno w największym stopniu niekorzystnie wpłynie na pszenice. Będzie duży kłopot z materiałem do reprodukcji, co zapewne niepokoi już firmy hodowlane - uważa pracownik K-PODR-u .
Żniwa 2025. Jakie plony rzepaku?
Ci, którzy udzielają się na grupach rolniczych w mediach społecznościowych i którym udało się wymłócić rzepaki, osiągają plony od 3 do 5 t z ha. Zdarzają się jednak rolnicy, którzy chwalą się plonami rzędu nawet 6 t z h.
Agronomowie, z którymi rozmawiamy, zgodnie przyznają, że w tym roku rekordów nie będzie. Średnie plony są bowiem w graniach 3-3,5 t. Uważają, że to i tak dużo, jak na ten sezon, naznaczony najpierw suszą, a potem chłodami, zwłaszcza w newralgicznych momentach dla rozwoju roślin. .
- Tagi:
- Żniwa 2025
- zboża
- rzepak