Co po zbiorze głównego plonu?
W ramach obszarów proekologicznych rolnicy deklarują także wysiew międzyplonu ozimego. Jest to międzyplon wysiewany jesienią, po zbiorze plonu głównego i zbierany wiosną następnego roku.
Siew należy zakończyć do 1 października, pozostawiając go na polu co najmniej do 15 lutego.
- Międzyplony ozime są lepszym rozwiązaniem aniżeli międzyplony ścierniskowe w przypadku gospodarstw, które uprawiają np. kukurydzę, ziemniaki czy buraki cukrowe, gdyż w przypadku tych roślin nie ma mowy o siewie ścierniskowej wersji międzyplonów, ponieważ rośliny te późno schodzą z pola. Właściwe docenienie znaczenia międzyplonów oraz ich prawidłowa agrotechnika, mogą dostarczyć znacznych korzyści w wielu gospodarstwach
- tłumaczy Maria Kamecka, główny doradca w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (powiat turecki).
Wartość nawozowa dobrych międzyplonów porównywana jest z wartością nawozową obornika. Tak jak obornik wzbogacają glebę w niezbędne składniki organiczne, użyźniają glebę i wpływają fitosanitarnie na środowisko glebowe. Mogą być dobrym rozwiązaniem przy braku lub niedoborze obornika w gospodarstwie.
Podobnie jak przy międzyplonach ścierniskowych stosując międzyplon ozimy w ramach EFA, należy pamiętać o tym, by składał się z co najmniej 2 gatunków roślin z następujących grup upraw: zboża, oleiste, pastewne, miododajne, bobowate drobnonasienne, bobowate grubonasienne. Przy doborze gatunków do mieszanek międzyplonowych należy uwzględnić takie czynniki, jak: rodzaj międzyplonu, jego przeznaczenie, termin wysiewu oraz rodzaj gleby. W mieszankach międzyplonów ozimych zazwyczaj dominuje żyto - 100 kg żyta + 40 kg wyki na ha. Można jednak swobodnie zwiększać udział wyki w mieszance (np. 60 kg żyta + 60 kg wyki na ha) lub stworzyć mieszankę, w której to wyka będzie dominowała (np. 50 kg żyta + 80 kg wyki na ha).
- Trzeba jednak pamiętać, że wyka kosmata jest bardziej wrażliwa na wymarzanie, a wczesną wiosną wolniej rusza z wegetacją. Na gleby lepsze wysiewana jest często mieszanka rzepaku lub rzepiku ozimego z pszenżytem ozimym
- dodaje główny specjalista.
Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów gotowych mieszanek poplonowych. Można również taką mieszankę skomponować samemu. Należy jednak przy tym pamiętać o rodzaju międzyplonu i jego przeznaczeniu, a także terminie wysiewu oraz rodzaju gleby. Warto podkreślić, że uprawa międzyplonów to przede wszystkim szereg korzyści, a nie tylko spełnienie wymogów unijnych. Wysoka wartość nawozowa międzyplonów porównywana jest z wartością nawozową obornika.