Chwasty w rzepaku ozimym - czym zwalczać? REKOMENDACJE
Po jakie preparaty do walki z chwastami w rzepaku sięgać w tym sezonie? Co polecają renomowane firmy?
Małgorzata Talarek z firmy ADAMA Polska zwraca uwagę na to, że blisko 70% zabiegów przeciwko chwastom dwuliściennym jest wykonywanych w terminie przedwschodowym, z czego większość oparta jest chlomazonie i metazachlorze.
- Główną zaletą zabiegu w tym terminie jest jego niski koszt. Jeśli warunki umożliwiają wykonanie oprysku do 3 dni po siewie, polecamy zastosowanie herbicydu Kalif 480 EC (chlomazon), który wykazuje w 100% działanie doglebowe i jest doskonałym partnerem do mieszanin zbiornikowych z produktami zawierającymi metazachlor - twierdzi specjalistka.
Metazanex 500 SC zawiera metazachlor. Działa on w 70% doglebowo i w 30% nalistnie. - W przypadku zastosowania powschodowego należy pamiętać, aby zabieg wykonać w fazie rozwojowej chwastów nieprzekraczającej pierwszej pary liści właściwych. Zawarty w produkcie metazachlor rozkłada się w glebie znacznie szybciej niż inne substancje czynne, nie stwarzając tym samym zagrożenia dla upraw uprawianych następczo w przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji plantacji - informuje Małgorzata Talarek.
AKTULANE CENY RZEPAKU W SKUPACH. KLIK
Magdalena Pietrzak z BASF Polska z kolei do walki z chwastami jednoliściennymi, przede wszystkim z samosiewami zbóż, poleca Agil-S 100 EC (propachizafop) - graminicyd do stosowania jesienią w rzepaku.
- Produkt jest bardzo szybko absorbowany do liści, przez co wystąpienie deszczu po godzinie od zabiegu nie obniża jego skuteczności. Środek należy stosować, gdy rośliny rzepaku wykształciły co najmniej pierwszą parę liści, w dawce 0,5-0,7 l/ha w zależności od natężenia i fazy rozwojowej chwastów - informuje Magdalena Pietrzak.
Specjalista z BASF Polska zwraca też uwagę na Butisan ® Star 416 SC. - Jest to produkt skuteczny, zwalczający większość chwastów o istotnym znaczeniu w tej uprawie - chwasty rumianowate, przytulię czepną, tasznik pospolity, przetaczniki, gwiazdnicę, jasnoty i mak polny - wylicza Magdalena Pietrzak. Zaznacza jednocześnie, że wspomniany środek posiada szerokie okno aplikacji, co wyróżnia go na tle herbicydów rekomendowanych tylko w terminie posiewnym, tj. do 3 dni po siewie, a także herbicydów do zastosowania tylko po wschodach rzepaku. - Tym samym cechuje go niezależność w doborze terminu i dawki, także w trudnych warunkach polowych - podkreśla specjalista z BASF Polska. Czy Butisan ® Star 416 SC jest bezpieczny dla rzepaku i roślin następnych? - Zastosowany w którymkolwiek z rekomendowanych terminów stosowania, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w etykiecie rejestracyjnej jest w pełni selektywny w odniesieniu do roślin rzepaku, tzn. nie powoduje fitotoksyczności. Jednocześnie jest także bezpieczny dla roślin uprawianych następczo - jego substancje czynne rozkładają się w okresie wegetacji, nie stwarzając dla nich zagrożenia - zapewnia Magdalena Pietrzak. Zwraca też uwagę, że Butisan ® Star 416 SC jest komponentem mieszanin. - Można go z powodzeniem stosować łącznie z innymi środkami, aby jeszcze bardziej zwiększyć spektrum zwalczanych chwastów - zaznacza specjalistka.
Czytaj także: