Chryzantemy - igiełkowe, pomponowe, kuliste, parasolkowate...
Chryzantemy, zwane również złocieniami, są najpopularniejszymi roślinami kwitnącymi od jesieni do pierwszych mrozów. Różnokolorowe o drobnych kwiatach i pełnych kwiecia kulach cieszą się w październiku i listopadzie szczególnym powodzeniem. Byśmy mogli je nabyć na groby naszych bliskich zmarłych, ktoś musiał przy nich chodzić od wczesnego lata. O tym, co warto wiedzieć o uprawie chryzantem, opowiadają rolnicy z gm. Pawłów.
CHRYZANTEMY ROSNĄ DO PÓŹNEJ JESIENI
Janina i Stanisław Kulik z Tarczka w gm. Pawłów prowadzą gospodarstwo od lat. Niegdyś był to areał ok. 3 ha, gdzie uprawiali zboże, ziemniaki, a w obejściu nie brakowało zwierząt, takich jak krowa, kury czy koń, zanim jeszcze pojawił się ciągnik. Dziś już rolnicy na emeryturze hodują głównie rośliny - w tunelach. A gospodarstwo przejęła córka z mężem... - Mamy cztery tunele - mówi pan Stanisław - gdzie na wiosnę są sadzonki balkonowe, kwiaty rabatowe, a od lata do późnej jesienie - chryzantemy. Pod folią nie brakuje pelargonii, surfinii, są też aksamitki, szałwia i bratki. - Na początku lata zamawiamy sadzonki chryzantem, które u nas rosną do późnej jesieni - mówi pani Janina, która poświęca całe serce uprawie roślin. - Mamy różne odmiany i kolory chryzantem. To stosunkowo łatwe w uprawie rośliny, o ile zapewni im się odpowiednie warunki. Najlepiej rosną w nasłonecznionych, ciepłych, osłoniętych od wiatru, w żyznych miejscach, na podłożu o odczynie zasadowym. Kiedy wzrastają w takich warunkach, jest szansa, że przetrwają nawet zimę a na pewno pierwsze przymrozki. Nie stosujemy żadnej mechanizacji, ja na "oko" daję im, to czego brakuje. W tych warunkach są zahartowane, dobrze się przesadzają i adaptują w nowych warunkach.
CHRYZANTEMY - WAŻNE SĄ OPRYSKI, PODLEWANIE ROŚLIN
Jak mówi pani Janina, sadzonki chryzantem sadzą na początku lipca, potem jest cięcie i sterowanie...
- Chryzantemy to kwiaty krótkiego dnia. Co to znaczy? W okresie letnim, kiedy dzień jest długi, przykrywamy je folią - czarna od dołu, biała od góry. Chryzantemy przykrywamy w godz. 18.00 - 8.00 rano, by stworzyć im optymalne warunki wzrostu. Na wszystko musi być odpowiedni czas - mówi pani Janina dodając, że bardzo ważne są opryski, podlewanie roślin.
CHRYZANTEMY - IGIEŁKOWE, POMPONOWE, ANEMONOWE, KULISTE, PARASOLKOWATE, PÓŁKULISTE
Oryginalne, różnorodne kształty kwiatostanów, szeroka paleta barw oraz nadzwyczaj długie i obfite kwitnienie zadecydowały o niezmiernej popularności tych roślin. A odmian chryzantem mamy wiele. Ich liście są ciemnozielone, pierzastowcinane lub ząbkowane, długości do 15 cm. Na rynku dostępne są chryzantemy o rozmaitych kwiatostanach - pojedynczych,
półpełnych i pełnych, kuliste, półkuliste, parasolkowate, anemonowe, pomponowe czy igiełkowe. Są to najczęściej mieszańce, bo chryzantemy mają to do siebie, że są zdolne do skomplikowanych krzyżowań.
Ok. 1500 roślin od państwa Kulików w każdym sezonie ma swoich odbiorców, głównie detalicznych. Rolnicy z gm. Pawłów sprzedają swoje kwiaty na targu w Starachowicach, ale są też tacy klienci, którzy osobiście kupują je od gospodarzy na wsi.
- Największym powodzeniem klientów cieszą białe chryzantemy kuliste albo żółte. Ale te drobne też są chętnie kupowane. Tu jest pełna paleta barw: białe, żółte, fioletowe. popularne są też tzw. mixy - je też robimy najczęściej z drobnych odmian - mówi nasza mieszkanka gm. Pawłów.
- Tagi:
- uprawa
- chryzantemy