Choroby grzybowe rzepaku wiosną - jak je zwalczyć?
Kiedy przystąpić do zwalczania chorób grzybowych na plantacjach rzepaku? Jakie środki zastosować?
Sucha zgnilizna kapustnych poraża rzepak w całym okresie wegetacji. Objawia się żółtawymi bądź jasno szarymi plamami z widocznymi na ich powierzchni piknidami w formie czarnych kropeczek. To w nich znajdują się zarodniki konidialne. Choroba ta może występować na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. W miarę rozwoju rzepaku plamy powiększają się. Może to prowadzić do przedwczesnego dojrzewania, a także do wylegania roślin, jeśli plamy pojawią się na łodydze.
Czerń krzyżowych także poraża rośliny w całym okresie wegetacji. Na liściach i łodygach powstają plamy na przemian jasne i ciemne. Na łuszczynach są zwykle czarne, początkowo małe okrągłe plamki, które w miarę upływu czasu mogą zająć całą łuszczynę Choroba często pojawią się na wszystkich częściach rośliny. Gdy wystąpi na łuszczynach, powoduje ich wcześniejsze dojrzewanie i osypywanie się nasion.
Szara pleśń z kolei to choroba, która atakuje też inne gatunki roślin, zwłaszcza, gdy rok jest wilgotny. Występuje na: liściach, łodygach, pąkach oraz strąkach. Przybiera formę szarobrązowego nalotu grzybni. Często prowadzi do obumierania młodych części rośliny. Szkodniki i grad sprzyjają rozwojowi tej choroby.
Jak zwalczyć powyższe choroby?
- Są to choroby grzybowe, które zwalczamy w okresie wczesnowiosennym, po ruszeniu wegetacji, stosując fungicydy, np. te, które zawierają substancje czynne jak: tebukonazol czy metkonazol - radzi Janusz Sychowicz z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. - Podczas zabiegu temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 12 0C. Fungicydy te obok zwalczania grzybów działają jako regulatory wzrostu - dodaje fachowiec.