Chore zboża to niższe plony
Choroby zbóż mogą obniżyć plony od 10 do 60 procent. W zależności od warunków atmosferycznych raz występują choroby, którym sprzyja chłodna i wilgotna pogoda, a innym razem przeważają te, które rozwijają się przy wyższych temperaturach i suszy. Aby ograniczyć występowanie chorób, należy przede wszystkim wysiewać zdrowy kwalifikowany i zaprawiony materiał siewny. Ważne jest, aby w uprawie zbóż stosować właściwe zmianowanie.
- Jest ono takim elementem, który nie zawsze funkcjonuje, ale prowadzi do niwelowania patogenów powodujących zgorzele podstawy źdźbła i choroby fuzaryjne podstawy źdźbła - mówi Andrzej Obst, główny specjalista ds. produkcji rolnej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Każdego roku w zbożach pojawiają się choroby grzybowe takie jak: mączniak prawdziwy, septorioza liści, zgorzel podstawy źdźbła, łamliwość podstawy źdźbła, furazyjna zgorzel podstawy źdźbła, rdza na liściach, septorioza plew i fuzarioza kłosów.
Choroby są zwalczane poprzez opryskiwanie.- Pierwszy zabieg z użyciem fungicydu, który zabezpiecza zboże ozime w szczególności przed chorobami podstawy źdźbła - w fazie początków strzelania w źdźbło, został już wykonany. Chronił on również rośliny przed występującymi w tym czasie chorobami liści. Czas działania fungicytów wynosi ok. 3-4 tygodnie. Pod koniec tego okresu warto dokładnie zlustrować plantację na obecność chorób liści i kłosów, aby uchronić te organy przed porażeniem - radzi Bogumiła Zwierzchlewska, kierownik Wielkopolskiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Jarocinie (powiat jarociński).
Zaznacza, że drugi zabieg przy użyciu fungicydów powinien być wykonany pod koniec strzelania w źdźbło - w fazie całkowitego rozwiniętego liścia flagowego, aby ochronić liść podflagowy i flagowy. - Zachowanie całej powierzchni asymilacyjnej liści może decydować o uzyskaniu wyższego plonu o 50-60 procent. Wykonanie większej ilości zabiegów fungicydowych będzie zależało od indywidualnego stanu zagrożenia chorobami plantacji. Przy podejmowaniu decyzji o potrzebie wykonania kolejnych zabiegów fungicydowych, ich liczebności i terminach oraz doborze środków pomocne są progi ekonomicznej szkodliwości np. w pszenicy ozimej dla rdzy brunatnej jest to 10% porażonej powierzchni liścia podflagowego w fazie kłoszenia - mówi kierownik.
Choroby rozwijają się w zależności od warunków atmosferycznych. W czasie opadów deszczu zboża atakują następujące choroby: łamliwość podstawy źdźbła, septorioza paskowana liści, rdza brunatna pszenicy. Mączniak prawdziwy rozwija się kiedy jest sucho i bardzo ciepło.
Choroby mają ogromny wpływ na wydajność ziarna z hektara. - W zależności od fazy rozwojowej rośliny, jej wykarmienia czy warunków metrologicznych to obniżka plonów może być od 10 do nawet 60 procent, jeżeli nie podejmie się skutecznej walki z chorobami. Rolnicy powinni umieć rozpoznać patogena i zwalczać go przy pierwszych objawach. Są preparaty, które wnikają do środka i od środka rośliny zabiją patogena, który już zainfekował - mówi Andrzej Obst.
W zależności od fazy rozwojowej rośliny, jej wykarmienia czy warunków metrologicznych to obniżka plonów może być od 10 do nawet 60 procent, jeżeli nie podejmie się skutecznej walki z chorobami. Rolnicy powinni umieć rozpoznać patogena i zwalczać go przy pierwszych objawach. Są preparaty, które wnikają do środka i od środka rośliny zabiją patogena, który już zainfekował.
Eksperci radzą, aby rolnicy dwa razy w tygodniu sprawdzali plantacje zbóż. Sugerują, aby każdego roku wykonywać dwa zabiegi fungicydowi na plantacjach zbóż ozimych, a jeden w zbożach jarych.