Ceny nawozów - jakie prognozy na przyszły rok?
Czy w pierwszych miesiącach 2017 roku należy się spodziewać podwyżek cen nawozów?
Specjaliści z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB - Aldoln Zalewski i Arkadiusz Zalewski - zwracają uwagę na to, że popyt na nawozy mineralne tej jesieni był wyraźnie mniejszy niż w pierwszej połowie roku. Sprzyjało to obniżkom cen tego produktu. Ceny nawozów na krajowym rynku zmalały w październiku średnio o 1,0% w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym spadki cen dotyczyły głównie nawozów azotowych. - Wśród nich najbardziej, bo o 1,7% potaniał mocznik, a saletrzak i saletra amonowa 1,4%. Spadek cen odnotowano również m.in. w przypadku polifoski (o 1,1%) oraz soli potasowej (o 1,0%). W ciągu 12 miesięcy nawozy mineralne potaniały średnio o 7,5%. Obniżki cen wystąpił przede wszystkim w przypadku nawozów azotowych (średnio o 12%). W przypadku pozostałych analizowanych nawozów spadki cen wynosiły od 2,1% do 6,6% - informują eksperci z IERiGŻ PIB.
Zdaniem Aldona Zalewskiego i Arkadiusza Zalewskiego, do końca tego roku ceny nawozów powinny jeszcze zmaleć.
- Dystrybutorzy nawozów będą prawdopodobnie wprowadzać posezonowe obniżki cen w celu przygotowania powierzchni magazynowej pod nowe dostawy przed sezonem wiosennym w 2017 r. Obniżkom cen nawozów na krajowym rynku będzie ponadto sprzyjał niski poziom cen nawozów w handlu światowym. W pierwszych miesiącach 2017 r. nie należy się spodziewać podwyżek cen - uważają fachowcy z IERiGŻ PIB
Dodają przy tym, że z powodu kiepskiej koniunktury na rynku zbóż i większości innych produktów roślinnych popyt będzie prawdopodobnie mniejszy niż w latach poprzednich, co będzie czynnikiem stabilizującym ceny w okresie wiosennego stosowania nawozów.
- Poza tym w niektórych latach, większość dopłat bezpośrednich była wypłacana w stosunkowo krótkim okresie, zwykle na początku roku kalendarzowego, co dynamizowało popyt skutkując wyraźnymi podwyżkami cen nawozów. W 2017 r. taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż większość dopłat bezpośrednich za 2016 r. (około 70%) w formie zaliczek została przelana na konta bankowe producentów rolnych do końca listopada 2016 r – zwracają uwagę eksperci z IEGRiGŻ.