Cena pszenicy nieco niższa
W tym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na Euronext nieznacznie zniżkowały. Pszenica w kontrakcie styczniowym była o 1,1% tańsza niż tydzień wcześniej – 184,3 EUR/tonę. Ceny kukurydzy w najbliższym kontrakcie nie uległy większym zmianom – o 0,3% do 155 EUR/tonę.
Obecne spadki cen pszenicy to przede wszystkim odreagowanie emocjonalnej reakcji rynku na obawy o rosyjskie restrykcje. Wcześniejsze wzrosty były spowodowane pojawieniem się informacji o zaostrzeniu kontroli jakościowych eksportowanego ziarna przez rosyjskie służby weterynaryjne i fitosanitarne. Obawiano się, że jest to pierwszy krok w kierunku dalszych obostrzeń. Jednak w ostatni poniedziałek rosyjskie służby wyjaśniły, że nowe regulacje będą stosowane, jeśli wystąpią problemy z jakością ziarna. Poza tym wicepremier kraju poinformował, że kraj nie rozważa obecnie wprowadzenia restrykcji w eksporcie zbóż.
Wydaje się, że ceny stabilizują się. Możliwe, że w najbliższym okresie poruszać się będą w trendzie bocznym. Presja podaży jest jednak obecnie nadal duża. Unia odnotuje bardzo wysoki poziom zapasów na koniec sezonu, prognozowany przez KE na 47,8 mln ton. Bieżący tydzień przyniósł słabsze wyniki eksportu. Wydano licencje na wywóz 344 tys. ton pszenicy miękkiej i 89 tys. ton jęczmienia.
W Stanach pomimo ogromnej presji podażowej notowania zbóż w kontraktach umacniają się. I tak kukurydza w kontrakcie grudniowym podrożała o 3,7% do 153,5 USD/tonę, a pszenica – o 1,8% do 224,2 USD/tonę. Czynniki wspierające znajdują się po stronie popytowej. W tym tygodniu odnotowano dobre wyniki amerykańskiego eksportu zarówno kukurydzy, jak i pszenicy. Eksport kukurydzy osiągnął 963 tys. ton i mieścił się w przedziale prognoz analityków (800- 1000 tys. ton), a pszenicy – 442 tys. ton - również zawierał się w przedziale przewidywanym przez analityków (250-450 tys. ton).
W USA utrzymuje się wyjątkowo wysokie tempo produkcji bioetanolu. W pierwszym tygodniu grudnia br. poziom tygodniowej produkcji osiągnął rekord 988 tys. baryłek dziennie, tj. o 26 tys. baryłek więcej w porównaniu z wynikiem z poprzedniego tygodnia. Poziom zapasów bioetanolu również się zwiększa – do 17,75 mln baryłek. Tak więc dzięki wzmożonej produkcji i pomimo intensywnego eksportu, Stany dysponują wysokimi zapasami bioetanolu. Warto podkreślić, że obecnie dzięki korzystnym cenom bioetanolu i niskim kosztom surowca (kukurydzy), marże przetwórców są wyjątkowo wysokie.
Pomimo wyraźnego wzmożenia produkcji bioetanolu w ostatnim kwartale roku, USDA nie podniosła prognozy zużycia kukurydzy na cele biopaliwowe. Według Amerykańskiego Departamentu Rolnego (raport grudniowy), w tym sezonie Stany skierują 130,8 mln ton kukurydzy do produkcji bioetanolu. Byłaby to podobna ilość surowca co w poprzednim sezonie. Wysoka produkcja bioetanolu w USA jest jednym z istotnych czynników wzrostowych - pod stronie popytowej – wpływającym na kształtowanie się cen zbóż nie tylko na rynku amerykańskim.
W tym tygodniu ukazał się grudniowy raport USDA. Amerykański Departament Rolny podwyższył prognozę światowej produkcji pszenicy - z 719,86 mln ton do 722,18 mln ton, a zbóż paszowych – z 1273,77 mln ton do 1275,32 mln ton. Podniesiono także przewidywane zapasy zbóż na koniec sezonu – do 521,17 mln ton. Globalny bilans zbożowy jest wyjątkowo „ciężki”.
Tanieje fracht. Podstawowy wskaźnik kalkulowany przez Bałtycką Giełdę Frachtową BDI (Baltic Dry Index) obniżył się do 887 punktów (11.12.br.) wobec 1019 punktów tydzień wcześniej, a wskaźnik dla panamaksów odpowiednio - z 1097 punktów do 1026 punktów.
W dalszym ciągu utrzymują się dobre prognozy dla Argentyny i Brazylii. Dostawy z tych krajów mogą w najbliższych miesiącach zwiększyć presję podażową i przyczynić się do spadków cen zbóż.
W okresie przed świętami Bożego Narodzenia ceny zbóż zwykle nieznacznie wzrastają. Jednak dalszy przebieg tendencji cenowych w najbliższym czasie jest trudny do przewidzenia ze względu na dużą ilość czynników wpływających obecnie na kształtowanie się cen. Scenariusz wyraźnych wzrostów jest mało prawdopodobny, należy raczej spodziewać się bądź poruszania cen w trendzie bocznym, bądź ich spadku.