Bor ważny dla rzepaku
Rzepak to roślina wrażliwa na niedobór boru (B). Niedostatek tego pierwiastka prowadzi bowiem do zaburzenia jej wzrostu i rozwoju - zarówno systemu korzeniowego, jak i części nadziemnych. Kiedy zatem powinno się stosować bor? Po jakie preparaty warto sięgać?
Bor to mikroelement, którego nie powinniśmy pomijać, planując nawożenie rzepaku ozimego.
Jaką rolę w uprawach rzepaku pełni bor?
- Bor odpowiada za odpowiednią strukturę ścian komórkowych, szczególnie łodyg. Jego niedobór, zwłaszcza wiosną podczas intensywnego wzrostu, może doprowadzić do łamania się tych organów - mówi Daniel Dąbrowski, specjalista ds. produkcji zbóż i rzepaku z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Zaznacza jednocześnie, że bor dostępny i pobierany przez zasiewy rzepaku jesienią ma pozytywny wpływ na ich zdrowotność - przede wszystkim po zatrzymaniu wegetacji. - Poprawienie odporności na stres podczas zimowania jest możliwe wskutek znacznego zagęszczenia soków komórkowych roślin, za które odpowiada właśnie bor - tłumaczy pracownik PODR-u w Lubaniu.
Jakie są objawy niedoboru boru?
Daniel Dąbrowski zwraca uwagę na to, że niedostatek boru na plantacjach rzepaku ozimego powoduje zaburzenia wzrostu i rozwoju roślin - zarówno ich części nadziemnej, jak i systemu korzeniowego. - W korzeniu powstają puste przestrzenie - tzw. kawerny. Liście z kolei stają się: zniekształcone, łyżeczkowato podwinięte ku dołowi i przebarwione - purpurowe. W czasie intensywnego wzrostu, gdy rzepak wchodzi w fazę wydłużenia pędu głównego, może dojść do pękania łodyg - wyjaśnia specjalista z PODR-u.
Kiedy stosować bor?
Nasz rozmówca zaznacza, że stosowanie boru (dawka, ilości zabiegów, ich rozkład czasowy) powinniśmy zaplanować na podstawie warunków atmosferycznych, jakie panują w okresie jesiennym i wiosennym, ponieważ pierwiastek ten powinien być obecny w rozwoju roślin w obu częściach sezonu wegetacyjnego. - Jesienią stosujemy bor (w celu poprawy zimotrwałości) 1-2 krotnie. Pierwszy zabieg wykonujemy w fazie rozety 4-6 liści, natomiast drugi dodajemy jeśli jesień się wydłuża - jest ciepło i rośliny osiągają już fazę 8 liści. Wiosną z kolei bor możemy podać już w czasie ruszenia wegetacji oraz w fazie zielonego pąka (stymuluje prawidłowy rozwój łuszczyn) - mówi Daniel Dąbrowski.
Po jakie preparaty z borem warto sięgać i dlaczego?
Na rynku dostępnych jest wiele nawozów dolistnych do odżywiania zasiewów rzepaku - zarówno jesienią, jak i wiosną. - Bor w omawianych preparatach może być stosowany w postaci boroetanoloaminy oraz octaboranu sodu boranu wapnia. Oprócz boru, w swym składzie zawierają one nie tylko omawiany składnik, ale często również makro elementy tj.: azot, siarka, magnez oraz inne mikroelementy, np. miedź, mangan - tłumaczy nasz rozmówca. Na co zwracać uwagę przy zakupie nawozów? - Przy wyborze preparatu warto sprawdzić, czy poza substancjami odżywczymi, preparat zawiera również adiuwanty, przeciwdziałające zmywaniu nawozu przez deszcz oraz emulgatory i dyspersanty, utrzymujące jednorodność cieczy roboczej - radzi Daniel Dąbrowski. - Oprócz dodatków poprawiających skuteczność wchłaniania należy zwrócić oczywiście na zawartość interesującego nas składnika - jego formę (sole, chelaty) i zbilansowanie dostosowane do konkretnego zapotrzebowania pokarmowego rośliny - dodaje.
Czytaj także: