Będą zmiany w programie wapnowania gleb?
![](/media/cache/60/45/60452ffe5281e6fb804bfa0c3b7ed1d7.jpg)
Samorząd rolniczy wnioskował o wprowadzenie jednolitych dopłat do wapnowania gleb dla wszystkich gospodarstw rolnych.
W programie wapnowania gleb, póki co, żadnych zmian jednak nie będzie.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest koordynatorem wspomnianego przedsięwzięcia, w piśmie do Krajowej Radę Izb Rolniczych przypomniał o tym, że zróżnicowanie kwoty dofinansowania do wapnowania gleb (patrz ramka poniżej), wynika ze zidentyfikowanego zapotrzebowania na większe wsparcie finansowe dla mniejszych gospodarstw rolnych, dla których będzie to realna pomoc w zachowaniu jak najlepszych funkcji środowiskowych gleby poprzez zapobieganie jej zakwaszeniu.
NFOŚiGW zaznaczył ponadto, że zgodnie z danymi posiadanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w 2018 roku w Polsce wynosiła 10,81 ha. Oznacza to, że znaczna część gospodarstw rolnych skorzysta z dofinansowania w maksymalnej wysokości - czyli do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego. Z tego też względu, według Funduszu, aktualnie nie jest przewidywana zmiana ww. programu w zakresie wysokości kwoty dofinansowania.
Czytaj także: Jak kupić dobre wapno?
Kwota dofinansowania wynosi odpowiednio:
do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.