Bayer Crop Science: Innowacje w ofercie kukurydzy na 2022 r.
Zespół Crop Science Bayer zaprezentował innowacje w ofercie kukurydzy na 2022 r.
Stało się to podczas konferencji prasowej, która odbyła się w miniony czwartek - 7 października. Eksperci firmy przedstawili wówczas także nowoczesny programy hodowlane. Wskazywali również na zrównoważony wymiar produkcji, dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań.
- W rozwoju oferty Bayer Crop Science dla producentów kukurydzy stawiamy na zintegrowane podejście i innowacje. Co roku proponujemy rozwiązania oparte na niezliczonej ilości badań i testów, które dają nam pewność, że wprowadzane na rynek odmiany pozwolą rolnikom na coraz lepsze dostosowanie sposobu produkcji kukurydzy do warunków glebowych i ekosystemu danego gospodarstwa. To pozwala na opłacalną produkcję, ale także wydajne gospodarowanie zasobami - lepiej dostosowane odmiany czy rozwiązania cyfrowe dla plantatorów kukurydzy wspierają zrównoważoną uprawę - mówiła Iwona Krych - Stec, Head of Marketing Crop Science, Bayer Polska.
NOWE INNOWACYJNE ODMIANY KUKURYDZY
Z związku z tym w przyszłym roku Zespół Crop Science Bayer wprowadzi na rynek pod marką DEKALB dwie nowe odmiany kukurydzy: DKC3201 oraz DKC3201.
Odmiana DKC3201 to odmiana uniwersalna z grupy średnio-wczesnej FAO240 o ziarnie typu flint/dent, przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę, polecana na różne stanowiska, w tym gleby słabe i średnie. Rośliny charakteryzują się znakomitym wigorem wiosennym i tolerancją na chłody. Odmiana DKC3201 jest odmianą nowej generacji, należącą do Programu FieldShield, który skupia wyselekcjonowane odmiany, posiadające zespół cech o najwyższej tolerancji na kombinację stresów takich jak: tolerancja na okresowe niedobory wody w glebie, podwyższone temperatury, chłody wiosenne a jednocześnie – o najwyższym plonowaniu i stabilności.
DKC3204 z kolei przeznaczona do uprawy na jakościową kiszonkę. To średnio-wczesna odmiana FAO 240 o bardzo wysokim plonie ogólnym suchej masy. Charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym oraz wysoką tolerancją na wyleganie. Kiszonka uzyskana z tej odmiany wyróżnia się znakomitymi parametrami jakościowymi: wysoką zawartością skrobi oraz bardzo dobrą strawnością włókna. DKC3204 należy do nowego Programu SILOEXTRA, skupiającego odmiany wyróżniające się pod względem cech jakościowych kiszonki.
Bayer, o czym także poinformowano na konferencji, w 2021 r. rozpoczął intensywne działania w segmencie kiszonkowym. Założono sieć kilkunastu doświadczeń z odmianami komercyjnymi i odmianami testowymi, które w kolejnych latach wprowadzono do swojej oferty. Firma rozpoczęła również profesjonalne doradztwo w kwestii serwisu kiszonkowego dla naszych klientów - zarówno na polu, jak i w pryzmie/silosie.
NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA CYFROWE DLA KUKURYDZY
W zintegrowanej ofercie dla kukurydzy, ważną rolę w ofercie Bayer odgrywają rozwiązania cyfrowe. Podczas konferencji eksperci Bayer zaprezentowali m.in. mapy zmiennego siewu kukurydzy FieldView - narzędzie pozwalające rolnikom na optymalne wykorzystanie nasion oraz pełne wykorzystanie potencjału plonotwórczego odmian kukurydzy DEKALB i uprawianych pól.
FieldView w prosty sposób przygotowuje zalecenie zmiennego siewu kukurydzy, opierając się na historycznych zdjęciach satelitarnych, przypisanych do konkretnego pola. W ten sposób użytkownik platformy FieldView w kilka minut generuje mapy zmiennego siewu kukurydzy, a następnie wgrywa stworzone pliki do monitora sterującego precyzyjnym siewnikiem punktowym, który wykona siew zgodnie z zaleceniem. Mapy plonu dostępne na koncie FieldView nie tylko wskażą które miejsca na polu były bardziej plonotwórcze, ale dzięki pozostałym informacjom – pochodzących np. z siewnika – określą, która odmiana lub jaka gęstość siewu okazała się najbardziej efektywna. Maksymalizacja plonu przy optymalizacji zużycia nasion to główna inicjatywa stojąca za stworzeniem automatycznego skryptu siewu kukurydzy FieldView.
ZRÓWNOWAŻONA UPRAWA KUKURYDZY
W trakcie konferencji zaprezentowano także gospodarstwo Kaszewscy, uczestniczące od roku w międzynarodowym programie skupiającym gospodarstwa wdrażające zrównoważone praktyki w rolnictwie - Bayer Forward Farming. Na tej farmie sprawdza się m.in. DKC3609, która - oprócz cechy wysokiego plonowania - posiada niezwykle wytrzymałą łodygę, co zapobiega wyleganiu.
Zobacz także: