Badanie gleby - jak to się odbywa?

Monitorowanie zmian zachodzących w wyniku zastosowanych środków jest ważną częścią uprawy. Badanie gleby jest więc rolnikowi po prostu potrzebne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci uważają, że najlepszym czasem na badanie gleby jest okres po żniwach.
- Wiedza o aktualnej zawartości makro- i mikroskładników jest kluczowa dla racjonalnego nawożenia, powodzenia upraw i oszczędności środków produkcji. Wykonywana w tym celu analiza gleby pozwala na oszacowanie niedoboru lub nadmiaru danego składnika i obliczenie optymalnej dawki dla gatunku gleby i rośliny - uważa dr Rafał Wawer z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Zanim pójdziemy po próbki, warto sporządzić szkic pól przeznaczonych do badań wraz z otoczeniem (drogi, zabudowania, grunty sąsiadów itp.) Coraz częściej do ustalenia siatki prób glebowych wykorzystywane są drony, które wykonują zdjęcia lotnicze. Wykorzystywane są również skanery elektromagnetyczne, badają one przewodność elektryczną gleby - która jest zależna od zwięzłości - i na tej podstawie określa się te obszary, mapy oraz inne dane telemetryczne.
Z powierzchni 4 ha gleb ornych mineralnych pobieramy ok. 20 próbek pojedynczych lub w przypadku gleb organicznych i trwałych użytków zielonych do 40 próbek. Próbki do analizy z gruntów ornych czerpiemy z warstwy 0–20 cm, zaś na użytkach zielonych najpierw odcinamy warstwę 0–5 cm i z tej odkrywki pobieramy materiał głębokości 15 cm (z profilu 5–20 cm). Najwygodniejszym przyrządem do uzyskiwania jest tzw. laska Egnera, którą można czasami wypożyczyć w stacji. Próby można pobrać w sposób właściwy za pomocą szpadla. Najpierw powinniśmy odkroić szpadlem z głębokości do 20 cm pionowy płat ziemi grubości 1–2 cm, a następnie zebrać z całej wysokości szpadla (z części środkowej) wycinek gleby.
Wersja podstawowa badań to: pomiar pola, wyznaczenie poligonów max 4 ha, gdzie pobierana jest próba, rejestracja punktów, w których zostały pobrane nakłucia na próbę, aby można kolejnym razem wrócić w to samo miejsce. Próbki są opisywane i przekazywane do Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych.