Aż 36 nowych odmian kukurydzy w Krajowym Rejestrze
Dobór odmian kukurydzy
Jak dobierać odmiany kukurydzy? W tym względzie warto przypomnieć słowa rolników, z którymi mieliśmy przyjemność rozmawiać w poprzednich sezonach.
Paweł Przewoźny, rolnik z miejscowości Duszniki, woj. wielkopolskie
Największy wpływ na to ma, oczywiście, plon. Ważny jest też termin zbioru. Po takiej odmianie jak Anovi (o FAO 230 - przyp.red.) można jeszcze spokojnie zaorać pole i zasiać jeszcze pszenicę, a z innymi odmianami to jest różnie, czasami zbiór przypadał dopiero na listopad.
Józef Nowicki, rolnik z miejscowości Kościelec Kolonia (Wielkopolska)
Przede wszystkim w moim gospodarstwie nie uprawiamy odmian typowo kiszonkowych. Staramy się dobierać odmiany bardziej w kierunku ziarnko-kiszonka z tego względu, że nie lubimy zbyt wysokich roślin. (...). Nie chodzi o to, żeby nakosić zielonki. Zielonkę sprzątamy przecież z łąk, a kukurydzę siejemy po to, żeby uzyskać skrobię i właśnie dlatego sięgamy po odmiany, które mają, jak najlepszy stosunek masy do jakości.
Naszym oczkiem w głowie jest odmiana P9241 z technologii AQUAmax® o FAO 290. Sprawuje się ona bardzo dobrze na słabych ziemiach. Niedobory wody, jak to przy AQUAmax-ie®, z zasady nie są tak mocno odczuwalne, no i plony z tej odmiany są bardzo przyzwoite.
10 lat temu sialiśmy odmiany o krótkim FAO. Na dzień dzisiejszy pozwalamy sobie już na to, żeby siać o FAO 280. 300 (FAO - przyp.red.) - to jednak, moim zdaniem, jest dość ryzykowne posunięcie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że 10-15 lat temu, że FAO 220 też rodziło obawy - czy to dojrzeje i kiedy dojrzeje. Z tego względu sialiśmy kukurydze o FAO 180 - 200. (...) Na uwadze powinno się mieć to, że - im dłuższe FAO, tym lepsza wydajność.
Piotr Doligalski, rolnik z miejscowości Kowróz (woj. kujawsko-pomorskie)
Wybierając odmianę patrzę na specyfikację, czym dana odmiana się charakteryzuje, jakie ma FAO. FAO odgrywa bowiem bardzo dużą rolę. Ważne jest to, żeby ta odmiana mogła wcześnie dojrzeć. (...) Dzisiaj, tak w ogóle, nie ma chyba złych odmian, ja jednak zawsze korzystam z odmian firmy RAGT i jestem z nich zadowolony. (...) Ważne jest jednak to, żeby dostosować odmianę do swojego regionu - żeby ta odmiana dojrzała dobrze.
Siejemy między innymi odmianę Vomlumix. Jest to typowa odmiana kiszonkowa o FAO 250 - czyli użytkowanie kiszonkarskie na ten teren w sam raz. Jest to odmiana, która, mimo tegorocznych, bardzo mocnych upałów sierpniowych, ma mocny "stay green"". Odmiana ta nie ma praktycznie suchych liści (...). Odmiana ta była badana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Nie jest ona rejestrowana w Polsce. Przeszła jednak cykl badań rozpoznawczych i z tych badań rozpoznawczych weszła do badań ogólnopolskich (...) z bardzo dobrymi wynikami.
Michał Koszarek, rolnik z miejscowości Sędziwojewo (woj. wielkopolskie), uprawa kukurydzy na ziarno
Prowadzimy poletka doświadczalne z kukurydzą. W tym roku zasialiśmy 19 odmian, m.in. Quetnin. (...). Wszystko po to, by wybrać te najlepsze. W przyszłym roku planujemy zasiać kukurydzę na słabszym stanowisku (w tym roku kukurydza była na glebach klasy III a - przyp.red.) - i właśnie do niego trzeba dostosowywać odmiany. (...). Trzeba pamiętać o tym, że nie każda odmiana urośnie na każdej glebie. (...). Każde gospodarstwo musi też dostosować odmianę do regionu, w którym gospodarując, do gleb, które ma, jak mówiłem wcześniej, a także do zasobności tychże gleb. Trzeba także patrzeć na możliwości ochrony.
AKTUALNE CENY KUKURYDZY W SKUPACH. KLIK
- Tagi:
- kukurydza
- KR
- nowe odmiany