Uprawa słoniecznika może być opłacalna
Słonecznik świetnie sprawdza się na słabszych glebach, dobrze wkomponowuje się między uprawę kukurydzy i zbóż oraz nie wymaga intensywnego nawożenia.
Czy warto postawić na uprawę słonecznika? Coraz więcej rolników uważa, że tak - dlatego zwiększa się areał zasiewów tej rośliny w naszym kraju. Tak wynika z obserwacji firmy Cedrob Pasze, która chętnie skupuje ziarno słonecznika.
Uprawa słonecznika na ziarno staje się coraz popularniejsza szczególnie na terenach Polski południowo-wschodniej i południowo-zachodniej - sprzyja temu nieco cieplejszy klimat niż w pozostałej części naszego kraju.
Czytaj także: Jak wykorzystać międzyplony?
Jak podaje Cedrob Pasze, tendencja wzrostowa obserwowana w uprawie słonecznika jest szczególnie widoczna, gdy weźmie się pod uwagę realizację zapotrzebowania na ten surowiec w najmłodszej wytwórni tej firmy zlokalizowanej w Ligocie Dolnej koło Kluczborka (województwo opolskie). Całkowite roczne zużycie ziaren słonecznika w tym zakładzie jest szacowane na 1500 ton i już wiadomo, że w 100 procentach zostanie pokryte z zasobów pochodzących z polskich gospodarstw. Dla porównania - rok wcześniej zapotrzebowanie na ziarno słonecznika w tej wytwórni było pokryte przez polskie gospodarstwa w ilości 15 procent.
- Ziarno słonecznika wykorzystywane w produkcji pozyskujemy głównie z terenu województwa opolskiego i szerokiego Podkarpacia, które pokrywają zapotrzebowanie naszej wytwórni w Ligocie Dolnej a także regionów Podlasia oraz terenów, które znajdują się wokół takich miast, jak Sochaczew, Łowicz, Kutno, Gostynin. Te zaspokajają potrzeby naszych zakładów zlokalizowanych w województwie mazowieckim i kujawsko – pomorskim – mówi Andrzej Schodowski, kierownik działu zaopatrzenia w surowce Cedrob Pasze.
Słonecznik sprawdza się świetnie na słabszych glebach - głównie czwartej lub piątej klasy bonitacyjnej. Bardzo dobrze wkomponowuje się między uprawę kukurydzy, roślin okopowych, strączkowych, motylkowatych i zbóż. Uprawa słonecznika nie wymaga intensywnego nawożenia, co zmniejsza ogólne koszty uprawy ,a ponadto pozwala maszynom, takim jak siewnik czy kombajn pozostawać w ciągu roku dłużej w użyciu.
Czytaj także: Uprawa konopi. Czy to się opłaca?
Coraz większa liczba rolników uprawiających słonecznika dostrzega realne korzyści z uprawy słonecznika. Nie dość, że jest on rośliną wytrzymałą na zmienne warunki atmosferyczne, to daje również satysfakcjonujący zysk z hektara. Należy jednak pamiętać, że minimalny areał do obsiania słonecznikiem powinien wynosić 20 hektarów – wówczas można mówić o uprawie zyskownej.
W tym roku Cedrob Pasze planuje skupić w sumie około 25 tysięcy ton ziaren słonecznika. Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku marka zakontraktowała aż 1/5 całkowitego rocznego zapotrzebowania na ten surowiec.