Mulczowanie – kiedy wykonać, by nie stracić płatności w ramach ekoschematu?
Czym jest jest mulczowanie?
To technika rolnicza, która ma na celu ochronę oraz poprawę jakości gleby poprzez pokrywanie jej warstwą materiału organicznego. Dzięki temu tuż przed siewem rośliny można otrzymać odpowiednio przygotowane podłoże. Wykorzystanie biomasy międzyplonu ozimego jako mulczu umożliwia wcześniejsze przygotowanie stanowiska pod zasiewy roślin jarych.
Jakie są zalety mulczowania?
Mulczowanie chroni glebę przed erozją, utrzymuje wilgoć, tłumi chwasty i poprawia strukturę gleby, co przyczynia się do zdrowszego wzrostu roślin i większych plonów. Dodatkową zaletą mulczowania jest efekt nawozowy.
Czytaj także: Rolnicy nie będą mieli takich samych stawek w ekoschemacie
Jak wykonać mulczowanie na międzyplonach ozimych?
Jak wyjaśnia ministerstwo rolnictwa, rolnicy, którzy realizują praktykę Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe w ramach Rolnictwa węglowego mogą zmulczować międzyplony w terminie po 15 listopada. Mogą to zrobić na dwa sposoby:
- ściąć biomasę i pozostawić mulcz na powierzchni pola lub
- częściowo wymieszać międzyplon z glebą, przy czym można to wykonać każdą maszyną, która nie przyoruje skiby. W przypadku stosowania brony talerzowej należy pamiętać o takim ustawieniu talerzy, które nie powoduje odwrócenia skiby.
Do kiedy mulcz musi pozostać na polu?
Mulcz powinien pozostać na polu do 15 lutego następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. Do tego czasu zatem muszą być widoczne na polu resztki pożniwne. Jest to ważne w przypadku kontroli ARIMR. Orkę należy zatem zaplanować dopiero po 15 lutego.
Czytaj także: Dopłaty tylko dla rolników, którzy dbają o żyzność gleby?