Umowa z Mercosur w ciągu tygodnia? "Sytuacja jest poważna". Będzie duży protest?
- Nie mam dobrych wieści - tymi słowami, Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" podsumował to, co działo się podczas ostatniego w tym roku posiedzenia Copa Cogeca w Brukseli.
Według przedstawicieli polskiej delegacji rolników, wiele wskazuje na to, że umowa na linii Unia Europejska - kraje Mercosur może zostać podpisana dosłownie "na dniach". Możliwe, że w ciągu najbliższego tygodnia.
Warto w tym miejscu także przypomnieć niedawne słowa prezydenta Brazylii, który wprost zapowiadał, że chce podpisać umowę jeszcze w tym roku, a głośny sprzeciw w tej sprawie Francji nie będzie miał znaczenia.
Umowa z Mercosur jest przesądzona? Rolnicy z "Solidarności" alarmują
Podczas konferencji, jaką zorganizowano w piątek podczas Copa Cogeca, polscy związkowcy zaznaczali wprost: w Europie nie ma dziś większości, by zablokować umowę z krajami Mercosur. Według informacji, jaką przekazali, przeciwko są obecnie tylko przedstawiciele czterech rządów: Polski, Francji, Austrii i Irlandii. To za mało, by umowę zablokować.
- Sytuacja jest bardzo poważna - zaznacza także Marek Duszyński, przewodniczący ZZR Samoobrona.
Umowa z Mercosur w ciągu tygodnia? Będzie wielki protest rolników w Europie?
Jak dodaje Duszyński, by ratować polskie i europejskie rolnictwo - konieczne wydaje się zorganizowanie dużego wspólnego protestu. Te mniejsze, pojedyncze, które mają już miejsce - nie są dziś bowiem tak widoczne.
- Zaproponowałem, by w jednym dniu, o jednej godzinie zrobić protest ogólnoeuropejski, by pokazać Ursuli von der Leyen, politykom Unii - że my, rolnicy, nie zgadzamy się na podpisanie tej umowy. Musimy ratować nasze rolnictwo. Pod podpisaniu tej umowy będzie dramat - zaznacza przewodniczący ZRR Samoobrona.
Zwraca się także wprost do polskich rolników, by zorganizować jeden wspólny protest.
- Nie róbmy obecnych protestów - wykrwawiacie się tylko, ponosicie koszty. Popieram was, że protestujecie, ale siła jest w jedności. A prawdopodobnie w ciągu tygodnia umowa ma być podpisana - zwracał się bezpośrednio do rolników Marek Duszyński.
Rolnicy alarmują po Copa Cogeca. "Będzie przyspieszenie Zielonego Ładu"
Jak alarmują środowiska rolnicze po posiedzeniu Copa Cogeca w Brukseli - to nie koniec problemów.
- Niestety, według zapowiedzi Ursuli von der Leyen, "Zielony Ład" będzie przyspieszał. Powiedziała to jasno: w ciągu kolejnych 5 lat musi on przyspieszyć - informuje Adrian Wawrzyniak z NSZZ RI "Solidarność".
Jak dodaje, głównymi dokumentami, które wyznaczą kierunek, w jakim pójdzie Unia Europejska, mają być raport Draghiego oraz "Dialog strategiczny".
- Nowy komisarz Christophe Hansen ma z kolei znaleźć fundusze, by zrekompensować straty rolników - opisują związkowcy.
To z kolei jest jasny sygnał: unijne rolnictwo nie będzie w żaden sposób rozwijane, a wręcz przeciwnie - rekompensaty mają jednie na celu "uspokajać" nastroje.
Wspomniana sytuacja budzi więc ogromny niepokój, stąd apel środowisk rolniczych: by być czujnym i się zjednoczyć.
- Nie prześpijmy tego, bo Komisja Europejska nie odpuszcza. Ciężkie czasy przed nami - zaznacza Adrian Wawrzyniak.
CZYTAJ TAKŻE: Oto 11 postulatów rolników w sprawie prezydencji Polski w UE!