Umowa UE - Mercosur podpisana jeszcze dziś? "Jesteśmy na ostatniej prostej"
- Wkraczamy w ostatnią prostą - napisał wprost, na portalu "X" w czwartek 5 grudnia, Maroš Šefčovič, nowy unijny komisarz ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego.
W podobnym tonie wypowiada się przewodnicząca Komisji Europejskiej.
- Meta odnośnie porozumienia Unia Europejska - Mercosur jest w zasięgu wzroku - komentuje Ursula von der Leyen
Umowa z Mercosur. Przedstawiciele Unii Europejskiej finalizują negocjacje. Trwa szczyt w Urugwaju
Przedstawiciele unijnych władz pojechali w czwartek na szczyt krajów Mercosur, który odbywa się w Montevideo w Urugwaju.
Wszystko wskazuje na to, że cel wizyty nie jest kurtuazyjny, ale skonkretyzowany: chodzi o sfinalizowanie trwających od ponad dwóch dekad negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu na linii UE - kraje Mercosur.
- Trwają prace nad zawarciem umowy - potwierdził ponadto w czwartek Olof Gill, rzecznik KE ds. handlu.
Umowa z Mercosur już 6 grudnia?
Według różnych zagranicznych źródeł może to nastąpić nawet dziś (6 grudnia).
Przypomnijmy: o tym, że umowa z Mercosur może zostać podpisana w najbliższych dniach alarmowali niedawno przedstawiciele środowisk rolniczych - po posiedzeniu Copa Cogeca w Brukseli.
Rolnicy protestują przeciwko umowie Unii z krajami Mercosur
Tymczasem w Polsce trwają cały czas - na razie jeszcze ostrzegawcze - protesty rolników. Jednym z postulatów jest właśnie sprzeciw wobec wspomnianej umowy.
- To, o czym mówiliśmy jako rolnicy, jakie są zagrożenia z tytułu podpisania tej umowy - niedługo przed nami. Ucierpimy wszyscy jako konsumenci - nie tylko jako rolnicy - komentuje aktualną sytuację Damian Murawiec z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników i Ruchu Młodych Farmerów.
- Nie tylko rolnicy powinni walczyć, ale przede wszystkim konsumenci. No chyba, że wolą syf z zagranicy - pisało wprost m.in. wprost pani Elżbieta
Będą mocniejsze strajki po podpisaniu umowy z Mercosur?
Czy po podpisaniu umowy strajki mogą być większe? Możliwe, że tak - zarówno w Polsce jak i innych krajach europejskich.
Warto m.in. przypomnieć, że rolnicza "Solidarność" ogłosiła jakiś czas temu pogotowie strajkowe - w związku z zagrożeniem podpisania umowy na linii EU - kraje Mercosur.
Co po podpisaniu umowy z Mercosur?
Pozostaje pytanie: co dalej?
Warto zaznaczyć, że w Unii nie ma obecnie jednomyślności w sprawie umowy z krajami Mercosur. Zdecydowany sprzeciw wyraża m.in. Francja, ale także Polska, czy rządy Austrii i Irlandii.
- Będziemy nadal niezłomnie bronić naszej niezależności rolniczej – zadeklarował już w czwartek - w reakcji na wiadomości z Urugwaju - prezydent Francji, Emmanuel Macron.
Przypomnijmy: obecnie sytuacja polityczna we Francji jest niestabilna - rząd we Francji upadł, a kraj przeżywa poważny wewnętrzny kryzys polityczny. Jak zauważają zagraniczne media - to w praktyce oznacza dla szefowej Komisji Europejskiej "najlepszy czas, by ostatecznie zamknąć umowę z Mercosur".
Czy sprzeciw wspomnianych wyżej kilku państw wystarczy, by umowę zablokować?
Zgodnie z procedurami - podpisanie umowy w Urugwaju to dopiero połowa niezbędnych działań. Nad sprawą muszą pochylić się jeszcze bezpośrednio kraje członowskie a także europarlament. W przypadku państw członkowskich - wniosek może zostać zablokowany przez grupę co najmniej czterech państw reprezentujących co najmniej 35 proc. ludności Unii Europejskiej.
Umowa z Mercosur. Konflikt na linii Berlin - Paryż wpływa na całą UE?
Jak informują zagraniczne media, kluczowe wydaje się to, kto z unijnych największych graczy - Niemcy czy Francja - zdoła przeforsować w Unii swoje stanowisko w sprawie Mercosur. Bo - jak opisuje m.in. portal politico.eu "Berlin tej umowy rozpaczliwie pragnie, a Paryż nienawidzi".
- Dla coraz bardziej roztrzęsionych upadkiem przemysłu Niemców, układ Mercosur jest doskonałą okazją, aby znaleźć nowe rynki zbytu - dla podupadających niemieckich "czempionów produkcji" (...) Dla Francuzów umowa oznacza falę taniego drobiu i wołowiny z Ameryki Łacińskiej, która zagrozi ich rolnictwu — i wywoła powszechną wściekłość przeciwko establishmentowi i UE - opisuje portal politico.eu.
Jak dodaje portal, konflikt Paryż-Berlin o umowę Mercosur wpływa jest de facto na całą Unię Europeską - ponieważ negocjowanie umów handlowych jest jedną z najważniejszych kompetencji powierzonych Komisji Europejskiej w imieniu wszystkich 27 krajów UE.
- Handel jest jedną z podstawowych kompetencji jednoczących blok pod przewodnictwem Brukseli. Podniosłoby to poważne pytania o rację bytu UE - opisuje politico.eu.
[AKTUALIZACJA, 6 GRUDNIA, 15.00]
Ursula von der Leyen ogłosiła 6 grudnia: negocjacje w sprawie umowy z Mercosur zostały zakończone
Jak poinformowała na swoim profilu "X" Ursula von der Leyen "negocjacje odnośnie porozumienia UE-Mercosur" zostały zakończone.
- Zakończyliśmy negocjacie w sprawie umowy UE-Mercosur. To początek nowej historii. Teraz z niecierpliwością czekam na możliwość omówienia tego z krajami UE. Umowa będzie korzystna dla obywateli i przedsiębiorstw. Więcej miejsc pracy, Więcej wyborów. Wspólny dobrobyt - napisała na portal "X" Ursula von der Leyen
Oto oryginalny wpis na portalu "X":
Umowa UE-Mercosur. Ursula von der Leyen: "Nasze europejskie standardy zdrowotne i żywnościowe pozostają nienaruszalne"
Szefowa KE podczas konferencji prasowej stwierdziła, że "eksporterzy z Mercosur będą musieli ściśle przestrzegać europejskich standardów, aby uzyskać dostęp do rynku UE"
- To umowa korzystna dla obu stron, która przyniesie znaczące korzyści konsumentom i przedsiębiorstwom po obu stronach. Skupiamy się na uczciwości i wzajemnych korzyściach. Wysłuchaliśmy obaw naszych rolników i podjęliśmy działania. Ta umowa obejmuje solidne zabezpieczenia chroniące Twoje źródła utrzymania. UE-Mercosur to największa umowa w historii, jeśli chodzi o ochronę produktów spożywczych i napojów z UE. Ponad 350 produktów UE jest obecnie chronionych oznaczeniem geograficznym. Ponadto nasze europejskie standardy zdrowotne i żywnościowe pozostają nienaruszalne. Eksporterzy z Mercosur będą musieli ściśle przestrzegać tych standardów, aby uzyskać dostęp do rynku UE. Taka jest rzeczywistość umowy, która pozwoli firmom z UE zaoszczędzić 4 miliardy euro na cłach eksportowych rocznie - twierdzi Ursula von der Leyen.
Jak twierdzi ponadto szefowa KE - umowa "bierze pod uwagę interesy wszystkich Europejczyków, w tym niezwykle ważnego sektora rolniczego UE".
- Pomoże zwiększyć eksport produktów rolno-spożywczych UE, chroniąc jednocześnie wrażliwe sektory. Utrzymuje standardy UE w zakresie zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności, zapobiegając wprowadzaniu na nasz rynek niebezpiecznych produktów - komentuje przewodnicząca.
Zakończone negocjacje na linii UE-Mercosur. "To pierwszy krok"
Jak dodają przedstawiciele Komisji Europejskiej dzisiejsze zakończenie negocjacji - to "pierwszy krok" w procesie zmierzającym do zawarcia umowy.
- Oficjalne dokumenty zostaną opublikowane online w ciągu najbliższych dni. Po ostatecznym poprawieniu tekstu przez obie strony, zostanie on przetłumaczony na wszystkie języki urzędowe UE, a następnie przekazany Radzie i Parlamentowi - informują w oficjalnym komunikacie przedstawiciele Komisji Europejskiej.
CZYTAJ TAKŻE: Kolejny unijny fundusz dla rolników, by uciszyć głosy niezadowolenia [KOMENTARZ]
- Tagi:
- umowa Mercosur
- Mercosur