Ukarano prawie 5 tys. polskich hodowców drobiu
Sprawdź, jaką łączną kwotę grzywny nałożono na tych, którzy m.in. wypuszczali kury z kurników, gdy nie wolno było tego robić.
Prawie 250 tys. zł grzywny nałożono na hodowców drobiu, którzy nie przestrzegali zasad bioasekuracji. Wprowadzono je w związku z pojawieniem się w Polsce ognisk ptasiej grypy. Od 20 grudnia 2016 roku do 5 kwietnia tego roku skontrolowano 47 740 gospodarstw. Naruszenia stwierdzono u 4731 rolników.
Właśnie w tym terminie obowiązywały najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące m.in. trzymania drobiu w zamknięciu. Obostrzenia te złagodniały 6 kwietnia po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Choć drób może być wypuszczany z kurników, nadal trzeba pamiętać o tym, by ograniczyć jego dostęp do otwartych zbiorników wodnych. - Hodowcy i producenci powinni starać się wypuszczać drób na terenie gospodarstwa, gdzie przebywa człowiek, co w naturalny sposób będzie odstraszało dzikie ptactwo od przebywania w zbyt bliskiej odległości - podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Drób powinien być karmiony i pojony w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami. Poza tym w obiektach, gdzie zwierzęta utrzymywane są w systemie bezwybiegowym, nadal należy stosować maty dezynfekcyjne a ściółka dla ptaków powinna być przechowywana w sposób zabezpieczający przed kontaktem ze zwierzętami, w szczególności dzikimi ptakami oraz ich odchodami.
Ostatnie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w Polsce odnotowano 17 marca. - Można zauważyć mniejszą dynamikę rozprzestrzeniania się choroby, co nie oznacza jej definitywnego zakończenia. Z uwagi na fakt, iż w Europie nadal pojawiają się pojedyncze ogniska grypy ptaków, można domniemywać, że istnieje nadal zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania się choroby, choć już w ograniczonym zakresie - tłumaczy Agnieszka Przygoda-Dobrzyńska, starszy specjalista z Biura Zdrowia i Ochrony Zwierząt Głównego Inspektoratu Weterynarii.
- Tagi:
- mandat
- drób
- kurniki
- kury
- ptasia grypa