Już niebawem nowe wsparcie dla producentów trzody chlewnej
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje że powyższe wsparcie jest zupełnie nowym rodzajem pomocy finansowanej z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 pod nazwą „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”.
Termin naboru wniosków o wsparcie dla producentów trzody chlewnej
Hodowcy świń, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, będą mogli ubiegać się o nadzwyczajne tymczasowe wsparcie od 18 do 31 stycznia 2023 r.
Warunki otrzymania wsparcia
Wsparcie mogą otrzymać rolnicy prowadzący działalność rolniczą w zakresie chowu lub hodowli trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, samodzielnie lub z małżonkiem, jeżeli spełniają określone warunki :
- do 15 maja 2022 r. zgłosili do rejestru IRZ co najmniej 10 zwierząt tego gatunku, urodzonych w siedzibie stada między 1 kwietnia 2021 r. a 31 marca 2022 r.
-
do 18 stycznia 2023 r. zgłosili oznakowanie przynajmniej 1 zwierzęcia tego gatunku, które urodziło się od dnia 1 kwietnia 2022 r.
-
spełniają jeden z następujących warunków:
- prowadzą produkcję ekologiczną;
-
otrzymali pomoc w ramach „Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego” na podstawie wniosku złożonego w 2021 r. i taki wniosek złożyli też w 2022 roku;
-
otrzymali płatność za zazielenienie na podstawie wniosku złożonego w 2021 r. i złożyli w 2022 r. wniosek o przyznanie tej płatności. W przypadku gdy grunty orne stanowią mniej niż 10 hektarów, to we wnioskach złożonych w 2021 r. i 2022 r. powinny zostać zadeklarowane co najmniej dwie różne uprawy, a uprawa główna w tych latach nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych;
-
zrealizowali inwestycje związane z ochroną środowiska lub zachowaniem klimatu w ramach premii dla młodych rolników lub środków na „Restrukturyzację małych gospodarstw” oraz spełniają warunki określone w decyzjach przyznających takie wsparcie;
-
zrealizowali operacje prośrodowiskowe związane z „Modernizacją gospodarstw rolnych” oraz realizują wynikające z tego zobowiązania;
-
zrealizowali przedsięwzięcie w ramach „Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” oraz realizują zobowiązania z tym związane;
-
wytwarzają w swoim gospodarstwie rolnym energię elektryczną z odnawialnego źródła energii;
-
zrealizowali w swoim gospodarstwie inwestycję polegającą na wykonaniu stawu lub urządzenia wodnego do ujmowania wód powierzchniowych.
Kwota przeznaczona na wsparcie dla producentów trzody chlewnej
Pomoc może być przyznana rolnikowi tylko raz i jej kwota nie może przekroczyć 15 tys. euro (ok. 70 tys. zł). Natomiast decyzje w sprawie jej przyznania będą wydawane, w terminie 45 dni od dnia zakończenia terminu składania wniosków w tej sprawie.
Wysokość wsparcia będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa rolnego mierzonej historyczną skalą produkcji (zróżnicowanie poszczególnych przedziałów ze względu na wielkość produkcji).
Wnioski w formie elektronicznej
Sporym ułatwieniem jest to, że rolnicy będą mogli składać wnioski w sposób elektroniczny, za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie internetowej ARiMR w Platformie Usług Elektronicznych (PUE).
Czytaj także --> ARiMR przypomina: Producenci świń mogą się starać o nieoprocentowane pożyczki