Ile ASF jest w Europie?
W Polsce w tym roku stwierdzono już 28 ognisk ASF, gdy w całym ubiegłym roku wykryto ich u nas 30. W 2023 r. ta choroba świń najczęściej pojawiała na wschodzie kraju w województwie lubelskim - 13 przypadków, po drugiej stronie Wisły - w Wielkopolsce zanotowano ich 10. W tym roku w województwie wielkopolskim stwierdzono już 16 ognisk. Wirusa wykryto jak na razie w 6 województwach: warmińsko-mazurskim (6 przypadków ASF), lubelskim - 2, zachodniopomorskim - 2, mazowieckim - 1 i pomorskim - 1. W tym ostatnim pierwsze ognisko stwierdzono tydzień temu (we wtorek 23 lipca).
Włosi mają więcej stwierdzonych przypadków ASF u dzików niż my
Podobnie jak w przypadku liczby ognisk ASF u świń, tak samo jeśli chodzi o wykryte zachorowania na ASF u dzików, nasz kraj zajmuje drugie miejsce z liczbą ognisk 1.028 (dane na 15 lipca). Więcej ognisk stwierdzono tylko we Włoszech - 1.042, ale co bardzo istotne - tam nie ma zachorowań wśród świń. Dużo ognisk u dzików jest również na Łotwie (413) i na Litwie (333), za to w Estonii tylko 8. Najmniej ognisk (7) odnotowano w Szwecji. Na tej liście nie ma takich państw jak Francja czy Hiszpania. Są za to: Węgry (236 ognisk u dzików), Słowacja (90), Czechy (26), Estonia (8), Szwecja (7) - jednak w tych państwach nie stwierdzono zachorowań wśród świń.
Polska na drugim miejscu w Europie pod względem zachorowań na ASF u świń
W sześciu krajach europejskich wykryto po kilka przypadków ASF u świń, do których zliczenia wystarczy palców u jednej ręki. W tej grupie najwięcej zachorowań jest w Grecji (5) i na Łotwie (4). Dalej są: Litwa (3), Niemcy (2), Chorwacja i Bułgaria (po 1).
Mocno od wymienionych państw odstają dwa - Polska i Rumunia. W Polsce do połowy lipca było 20 przypadków, teraz jest już 28.
Absolutnym rekordzistą w ilości ognisk ASF wśród świń jest Rumunia. Tam w tym roku stwierdzono 76 przypadków zachorowań u świń czyli znacznie więcej niż połowa wszystkich ognisk W Europie, których było do połowy lipca 112.
CZYTAJ TEŻ: Na czym nasi rolnicy zarobili przed żniwami?