ASF - są nowe ogniska. Szczególnie trudna sytuacja w jednym regionie

Od 10 do 30 kwietnia 2025 r., jak wynika z raportu GIW, ujawniono ponad 120 nowych ognisk ASF u dzików.
ASF u dzików - w tym regionie zachorowań jest najwięcej
Najwięcej zachorowań, bo ok. 70, zarejestrowano w woj. pomorskim. Problem wystąpił m.in. w powiatach: wejherowskim, puckim i kartuskim. Niewesoło jest także w woj. kujawsko-pomorskim. W tym regionie naszego kraju - we wspomnianym przedziale czasowym - odnotowano blisko 20 ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. Powiaty, w których wystąpiła choroba, to: grudziądzki, świecki i chełmińskim. Trzeci - znaczący region z zachorowaniami - to Wielkopolska. Tu mamy przeszło 10 przypadków ASF u dzików. Problem pojawił się w powiatach: poznańskim i śremskim.
W województwach: mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim odnotowano od jednego do kliku zachorowań.
Zachorowania potwierdzono w obrębie strefy różowej bądź czerwonej.
Słowacja - wybuch ASF na fermie
2 maja na Słowacji, jak przekazało Radio PIN, Narodowe Laboratorium Referencyjne w Zwoleniu potwierdziło wybuch ogniska ASF. Choroba wystąpiła na fermie tuczników, liczącej 18,5 tysiąca zwierząt, w gminie Dolné Semerovce (powiat Levice). To pierwsze ognisko tej choroby w tym roku, które wystąpiło, gdy rolnicy wciąż borykają się z konsekwencjami pryszczycy.
W naszym kraju, przynajmniej na ten moment, nie wyznaczono żadnego ogniska ASF u świń. Potwierdzono natomiast 1925 ognisk ASF w populacji dzików.
ASF - jak rozpoznać tę chorobę?
Objawy ASF, które powinny zaniepokoić hodowcę i na które szczególnie uwagę zwraca GIW, to m.in.:
-
nagłe padnięcia świń - ASF w stadzie świń może niekiedy objawić się jedynie nagłymi padnięciami, bez innych objawów towarzyszących;
-
wzrost wewnętrznej ciepłoty ciała (do 40,5-42°C), któremu mogą nie towarzyszyć inne symptomy (gorączkujące świnie mają czasem zachowany apetyt, poruszają się na ogół normalnie);
-
niekiedy gorączce mogą towarzyszyć posmutnienie, utrata apetytu, szybkie i trudne oddychanie oraz zaleganie wydaliny z nosa i oczu, wymioty, zaparcia, krwista biegunka, przed śmiercią może nastąpić śpiączka, która pojawia się jeden do siedmiu dni po wystąpieniu pierwszych objawów klinicznych.
- Tagi:
- ASF