Ten nabór dla hodowców świń, drobiu i bydła kończy się za 2 dni
Hodowcy drobiu, bydła i świń ubezpieczeni na wypadek wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą mogą składać wnioski o dofinansowanie do 30 sierpnia 2024 r. Wsparcie realizowane jest w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Dla kogo jest przeznaczone wsparcie na zarządzanie ryzykiem?
Pomoc finansowa dotyczy hodowców drobiu, bydła i świń, którzy mają zarejestrowaną działalność produkcyjną i ubezpieczyli zwierzęta od zachorowania na salmonellozę. Muszą oni również posiadać prawo do nieruchomości, na terenie której prowadzą chów, a umowa ubezpieczenia powinna obejmować co najmniej:
- 1000 sztuk rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego;
- 14 sztuk świń;
- 4 sztuki bydła.
Wysokość dopłat i warunki ubezpieczenia
Wsparcie ma formę 70-procentowej dopłaty do składki ubezpieczenia. Z polisy musi jednak wynikać, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. wartości produkcji w gospodarstwie. Istotne jest też to, że okres objęty umową ubezpieczenia nie może rozpoczynać się przed 1 kwietnia 2022 r., a zainteresowany dofinansowaniem nie korzysta z innych dopłat do ubezpieczenia.
Wnioski do 30 sierpnia 2024 r. przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To piąty nabór o wsparcie w postaci dopłat do ubezpieczenia zwierząt od zachorowania na salmonellozę. Dotychczas z tego tytułu rolnikom przekazanych zostało ponad 12 mln zł.