Zgrabiarki karuzelowe. Prostota i duża wydajność [ZDJĘCIA]
- 1/8
- następne zdjęcie
Zgrabiarki karuzelowe to najczęściej wykorzystywane przez rolników urządzenia do formowania w rzędy zbieranego materiału. Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością i co cechuje konkretne modele?
Potocznie nazywane karuzelami, urządzenia cieszą się swoją dużym wzięciem dzięki temu, że łączą kilka bardzo ważnych cech w przypadku tego typu maszyn. Są wydajne, wszechstronne i praktycznie bezawaryjne. W zależności od wielkości i ilości wirników pozwalają na zgrabianie od 3 do prawie 20 metrów szerokości pokosu. Najczęściej spotykane są te najmniejsze modele - jednowirnikowe. Gwarantują one szybką i sprawną pracę nawet na najmniejszych i najbardziej uciążliwych kawałkach łąk. Można nimi wygrabiać materiał z największych zakamarków, a ponadto mogą one współpracować z ciągnikami o mocy już od 30 KM. Ich zaletą jest także niska waga, która w przypadku najprostszych, najmniejszych urządzeń oscyluje w granicach 300 kg. Wszystko to sprawia, że karuzele są obecnie najpopularniejsze i w większości wyparły, dominujące przed laty na naszych łąkach zgrabiarki gwiazdowe.
To właśnie najpopularniejszym obecnie zgrabiarkom jednowirnikowym i rozwiązaniom zastosowanym przez popularne na rynku firmy przyglądamy się w tym materiale. Jako, że tego typu maszyny są bardzo prostymi konstrukcjami, to nie różnią się one od siebie znacząco, ale jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach. Warto zwrócić między innymi uwagę na rozmieszczenie i ilość kół kopiujących, które mają zapewnić dobre dopasowanie się do terenu tak ważne w przypadku tych urządzeń. Każdy hodowca wie przecież, że dobrej jakości pasza powinna zawierać w sobie jak najmniej nieczystości (nagarnianych cząstek gleby i tzw. popiołów), a dzięki lepszemu kopiowaniu terenu zyska także darń, która nie będzie narażona na uszkodzenia. Zyskuje także sama maszyna i jej podzespoły - przekładnia (najczęściej mechaniczna) nie jest narażona na przeciążenia, a elementy robocze na uszkodzenia. Jednowirnikowe karuzele pozwalają także na uzyskiwanie dużo większych wydajności od "gwiazdówek". Można nimi przy szerokościach ponad 4 metrów uzyskiwać wydajność nawet ponad 5 ha na godzinę. A wszystko to przy małym zapotrzebowaniu na moc ciągnika.
ZOBACZ TAKŻE: Znacznie lepsza sprzedaż ciągników w pierwszym kwartale roku
- 1/8
- następne zdjęcie